Намалява използването на нелегален софтуер у нас

  • 29 декември 2011 08:25

  • 2489
  • 0
Намалява използването на нелегален софтуер у нас
©

С две на сто е намаляло използването на нелегален софтуер в България през последната година и половина. Купен е легален софтуер за 2 млн. долара повече. Това е най-големият спад в Югоизточна Европа от 2006 г. насам, каза пред БТА Георги Дамянов - директор на дирекция „Авторско право” в Министерството на културата.

„Очакваме позитивни резултати за спад и за цялата 2011 г., които ще излязат от международното независимо проучване през април 2012-а”, посочи още той. По думите му спадът при пиратския бизнес софтуер е от 67 на 65 на сто, но е необходима още работа в тази посока - в Западна Европа неговият дял е 30-35 на сто.

„Регистрираните в търговския регистър фирми са стотици хиляди и физически не можем да проверим всички и да ги санкционираме. Затова е по-добре да се обърне внимание на фирмите да проверят какъв софтуер ползват и да бъдат посъветвани да заменят
пиратския със законен. Изпратени бяха 15 000 писма до случайно избрани компании и получихме отговори от 3000-4000, което е много добър резултат. И през следващата година предвиждаме да продължим кампанията съвместно с НАП”, обясни Дамянов.

Той отбеляза, че през тази година в дружествата за колективно управление на авторските и сродни права трябва да са постъпили повече средства спрямо миналата, най-вече от използване на музика при публично изпълнение в хотели, ресторанти, дискотеки и други заведения, за което културното министерство активно съдейства. „Събраните от глоби средства са около 80 000 лв. - с около 30 на сто по-малко от 2010 г., което означава, че ползвателите започват да се научават, че трябва да спазват Закона за авторското право и сродните му права и да си плащат за ползването на музика”, коментира експертът.

Благоприятните резултати се дължат и на приетите промени в закона, които са в сила от 25 март. Според тези промени само едно дружество може да събира отчисления за един вид права.

В областта на публичното изпълнение сега наред е концертната дейност, която е по-слабо обхваната. Дамянов отбеляза, че проверки се правят през цялата година, проверяват се сигнали за нарушения от цялата страна. Тази година Инспекторатът по авторско право към Министерството на кулурата е направил 387 проверки и е издал около 200 наказателни постановления. Проверките се извършват съвместно с полицията, а за нелегалния софтуер - и с отдела за компютърни престъпления към ГДБОП, ръководен от Явор Колев.

Основен проблем в областта на защитата на правата не само в България, но и по света, остава пиратството в интернет. Използването на защитени произведения почти изцяло вече се пренася в мрежата - филми, музика, софтуер. Според Дамянов е въпрос на време проблемът да се реши законодателно, но с бурното развитие на технологиите това става все по-сложно. Затова на първо време нещата трябва да се регулират с джентълменско споразумение между интернет доставчиците и носителите на правата, за което Министерството на културата ще работи, посочи експертът.

По думите му между положителните примери в това отношение е гигантът Google, който филтрира торент сайтове с нелегално съдържание. По този начин компанията осигурява и успех за своята легална услуга YouTube.

Интернет доставчиците печелят от трафика, а 90 на сто от него е на защитени произведения, които се разпространяват в нарушение на Закона за авторското право. Законът обаче не ги задължава да свалят дадени произведения от определени сайтове по сигнал от правоносители. Технологията е такава, че законът не е в състояние да определи кой достъп може да бъде ограничен и кой - не, обясни Дамянов.

Трудно могат да се прилагат законодателни ограничения и след като Европейският парламент и Европейският съд обявиха ограничаването на достъпа до интернет за нарушаване на човешки права, припомни той.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2489 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини