Китай изстреля безпилотен космически кораб

  • 01 ноември 2011 08:38

  • 1889
  • 0
Китай изстреля безпилотен космически кораб
©

Китайският безпилотен космически кораб „Шънчжоу 8” беше изстрелян в 5.58 ч. местно време от космодрума на китайския космически център Цзюцюан близо до пустинята Гоби в северозападната част на страната, предадоха световните агенции.

Апаратът полетя към космоса с ракетата-носител „Чанчжен 2Ф”. Безпилотният космически кораб ще се скачи с безпилотния космически модул „Тянгун 1”, който беше успешно изведен в орбита на 28 септември тази година.

Корабът и модулът ще останат скачени около 12 дни. После ще има разкачване и „Шънчжоу 8” ще „изрепетира” отново скачването с модула, преди да се разкачи окончателно от него. След това капсулата му за завръщане на земята ще навлезе в земната атмосфера и ще се приземи на 17 ноември, обявиха от китайското Управление за пилотирани космически полети.

От своя страна мисията на модула „Тянгун 1” ще продължи две години. По план китайски астронавти ще го посетят два пъти следващата година. Те ще пътуват до там с корабите „Шънчжоу 9” и „Шънчжоу 10”. Те са проектирани така, че да оформят мини космическа станция, когато се качат с модула „Тянгун 1”.

На борда на „Шънчжоу 8” има чип с 42 891 текстови и видео желания на деца и младежи от цял Китай, предаде ДПА. Те са били подбрани измежду 12 милиона „кандидатури”, подадени в контролирани от държавата интернет сайтове, в университетите и сиропиталищата.

След като капсулата за завръщане на „Шънчжоу 8” се приземи на 17 ноември, авторите на всички послания-мечти пътували на борда й, ще получат специален сертификат от китайската космическа агенция.

Поетично изстрелването на кораба „Шънчжоу 8” към безпилотния космически модул „Тянгун 1” може да се нарече пътуване на Вълшебния кораб до Райския дворец, отбелязва ДПА. Така се превеждат от китайски думите „шънчжоу” и „тянгун”. Очакванията на китайските космически експерти са Вълшебният кораб да се скачи с Райския дворец след два дни.

Вълшебният кораб тежи 8 тона и има три модула - модул за завръщане на земята, орбитален модул и захранващ модул. Райският дворец има два модула. Захранващият модул контролира космическия му полет. Работният модул съдържа оборудване за експерименти в космоса и има 15 куб.м пространство за подслоняване на най-много трима астронавти.

Успехът на мисиите на Вълшебните кораби до Райския дворец в бъдеще ще зависят от ракетата-носител „Чанчжен 5”, чието име в превод означава Дълъг поход. Тя е в процес на разработване и ще може да транспортира до 25 тона товар, необходим за изграждане на 60-тонна космическа станция, която ще има 18-метрова главна капсула, свързана с два 14-метрови работни модула. Елементите за китайската космическа станция ще бъдат изстреляни в космоса от нов космодрум, който е в процес на строеж на южния китайски остров Хайнан.

През 2003 г. Китай стана третата страна в света, която прати астронавти в космоса след Русия и САЩ и оттогава амбициите на Пекин за космически подвизи стават все по-големи. Догодина Китай има намерение да изпрати първата си жена астронавт в космоса. Пекин има намерение да построи и своя собствена космическа станция, която да излети и заработи през 2020 г.

Китай иска да стъпи и на Луната. Пекин вече прати в космоса две сонди за изследване на земния спътник. Те бяха изстреляни по програмата „Чанъ”, кръстена на китайска Богиня на луната. „Чанъ 2” полетя в космоса през октомври 2010 г., за да подготви почвата за първия безпилотен полет до Луната, включващ кацане на лунната повърхност и планиран за 2013 г. Това ще е полетът на „Чанъ 3”, на борда на който ще пътува първият китайски ровър. Ако всичко е успешно, през 2017 г. ще излети „Чанъ 4” с друг ровър, който ще може да се върне на земята с минерални проби от Луната.

Миналата година учени казаха, че една от целите на китайското изследване на лунната почва е установяването на нивата на изотопа хелий 3, който би могъл да се използва в бъдеще в ядрен синтез.

Последвайте канала на

1889 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини