Нова технология прави "диаманти" от въздуха

  • 21 август 2015 14:24

  • 3519
  • 0
Нова технология прави "диаманти" от въздуха
©

Нова технология може да помогне на човечеството да се справи с глобалното затопляне и в същото време да си осигури евтин източник на ценни вещества. Откриването на метод за използването на парниковия газ въглероден диоксид отдавна е предизвикателство за химиците, пише "Новинар".

Това е най-разпространеният в атмосферата парников газ, който се отделя като отпадъчен продукт на човешката дейност и увеличаването на количествата му съвпада с нарастването на средните температури по света през последните десетилетия.

Екип от химици обаче е открил икономически ефективен начин да превръща атмосферния въглероден диоксид в продукти, полезни за индустрията, като например въглеродни нановлакна с висока здравина.

„Намерихме метод за използването на въглеродния диоксид за производство на големи количества нановлакна“, обяснява Стюарт Лихт, доктор от Университета „Джордж Вашингтон“, който ръководи научния екип. Тези нановлакна се прилагат при създаването на здрави въглеродни материали, например в някои от самолетите „Боинг“, както и в съвременната спортна екипировка, във вятърните турбини и множество други продукти, изискващи голяма здравина.

Д-р Лихт и неговите колеги ще представят резултатите от проучването си на 250-ата среща на Американското химическо общество. Досега специалистите са използвали въглероден диоксид за създаването на изкуствени торове и цимент. Сега обаче технологията ще може да позволи парниковият газ да стане източник за скъпи и търсени материали. Лихт нарича своя подход „диаманти от въздуха“, намеквайки за високата цена на въглеродните нановлакна, както и за това, че и те, също като диамантите, са направени от въглерод.

Този елемент, който, от една страна, представлява проблем за климата, от друга, е жизненоважен за живота на Земята, а неговите невероятни качества все още се изследват. През последните десетилетия учените откриха начини да превръщат въглерода в огромен брой различни материали с най-разнообразни свойства като например графен – наноматериал, тънък само един въглероден атом, който става все по-полезен в електрониката. Въглеродните влакна пък се използват за придаване на допълнителна здравина на различни материали. Тяхното производство обаче е скъпо и трудоемко. Новият метод предлага възможност цената им да бъде намалена. Ефективността на технологията позволява тя да се осъществява само с няколко волта електрическо напрежение, слънчева светлина и големи количества въглероден диоксид, който е със свободен достъп в атмосферата.

Системата използва процес, наречен електролиза, при който въглеродният диоксид се разпада на въглерод и кислород. Методът на д-р Лихт се нуждае от фотоволтаична батерия. Ученият смята, че за производството на един тон въглеродни влакна с този метод ще са необходими около 1000 долара – стотици пъти по-малко, отколкото цената на продукта в момента.

Д-р Лихт и екипът му са направили и друго, по-мащабно изчисление. „Смятаме, че ако използваме площ, по-малка от 10 процента от тази на пустинята Сахара, нашият процес може да намали въглеродния диоксид в атмосферата до нивата отпреди индустриалната революция само за 10 години", твърди той.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
3519 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини