-
14 октомври 2014 16:26
- 2166
- 1
Физици от Пловдивския университет влязоха в екипите на ЦЕРН и руския ускорител NICA в Дубна. Шестима възпитаници на физическия факултет на ПУ са зачислени за докторанти в Обединения институт по ядрени изследвания в Дубна и работят по руския мегапроект NIСA.
Това стана ясно по време на международната научна конференция по физика, която се проведе в Пловдив, пише marica.bg.
25-годишният Петър Дулов, който вече две години и половина работи по най-важния проект на института, представи своята и работата на колегите си, които в следващата година ще защитят там докторантури. Всеки от тях е натоварен с отделна задача под ръководството на конкретен руски ръководител.
Пътя до Дубна и включването на шестимата магистри в проекта прокарва проф. Ваньо Чолаков, чиито научни интереси и изследвания са в областта на експерименталната физика на елементарните частици и високите енергии. Преподавателят от катедрата по оптика и атомна физика в Пловдивския университет е избран за ръководител на Националния координационен център за NICA в Дубна.
"Проектът представлява изграждане на нов ускорител на тежки йони. Очакванията са установката да бъде готова за експлоатация до 2020 година. Целта е да се изследва непозната досега барионна материя. Според теоретиците материята може да бъде в няколко състояния - адронна, барионна и микс от двете. Чрез ускорение на високоенергетични тежки йони при разпада си те създават такава материя. Учените се надяват да дадат отговор на някои фундаментални въпроси, като механизма на нарушение на симетрията", обяснява Петър Дулов.
Той е включен в работна група от петима експерти, които работят по единия от двата детектора на ускорителя на частици.
"Произвеждам детекторите с ръцете си, тествам ги, отстранявам проблеми с електрониката, които възникват, както и със самото изпълнение. Ускоряваме частици, сблъскваме ги с детекторите и наблюдаваме какво се случва", горд е младият инженер физик.
Останалите му колеги на този етап работят на компютърни симулации и следят какви проблеми биха възникнали при работещ ускорител.
"Това не е само възможност за работа, а "отворена врата" за бъдещото ни развитие. Нека не звучи помпозно или пресилено, но мога да кажа, че проф. Чолаков е променил съдбата ни", добавя Бояна Маринова.
Под научното ръководство на Ваньо Чолаков успешно са защитили свои разработки над 20 дипломанти в бакалавърска степен и 12 - в магистърска, 10 от които в Дубна и ЦЕРН. Професорът е съавтор на откритието на Хигс-бозона на колайдера LHC в ЦЕРН, потвърдено през 2013 година. Участието му в проектите на ядрения институт в Дубна е в резултат на сътрудничеството между Лабораторията по физика на високите енергии и Пловдивския университет.
Последвайте канала на
Свързани новини
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Фантастичен Алберт Попов влезе в Топ 10 на слалома в Алта Бадия
Гибона: Вече има само чужденци, след време няма да има ветерани в клубовете
Ботев (Пд) с официална позиция след срещата с представителите на политически партии
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Киселова реши кои депутати ще ръководят заседанията на правна и бюджетна комисии
23 декември 202417:03
МС прие изменение на програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна
23 декември 202415:30
Паричните обезщетения за майчинство за този месец ще бъдат платени на 31 декември
23 декември 202415:49
Мъж е починал в хотелски комплекс в Добрич. В стаята му откриха флакони райски газ и метамфетамин
23 декември 202416:51
Обраха апартамента на секретаря на президента - Николай Копринков
23 декември 202414:27
97% от българските деца използват Tik-Tok, според Никола Тулечки - това е плашещо
23 декември 202415:27
Доналд Тръмп поиска Гренландия. Отговориха му: Островът не се продава
23 декември 202416:25
Зеленски за визитата на Фицо в Русия: Словашките спецслужби трябва да се заинтересуват от действията на премиера на страната
23 декември 202416:01
Сериозна криза с газа? Защо се срещнаха Роберт Фицо и Владимир Путин?
23 декември 202415:02
2014.11.15 | 09:02