-
04 юли 2013 21:38
- 3656
- 0
„Ако хвърляш камък във водата, започни да броиш кръговете. В противен случай занятието ти ще е празна загуба на време”, учи ни Козма Прутков.
Горе-долу със същото се занимавали изследователи от Института „Вайцман” в Израел, само че водата в случая бил мозъкът, а вместо хвърления камък – събитие, което възбуждало невронната активност.
Кръговете от камъка се разпространяват доста дълго по водата и буквално същото става и с мозъка – той пази спомени от бурната дейност в миналото, пише "МегаВселена".
Мозъкът не знае почивка – дори когато нищо не правите, за нищо не мислите и не възприемате никакви стимули, той остава във възбудено състояние. Той сякаш превключва решимите, но нервната активност в „режим почивка” се отличава с голяма сложност и наситеност.
На Рафаел Малах и колегите му им хрумнала мисълта, че тази „нищо неправеща” активност на мозъка може да крие в себе си ехото от отминали процеси, когато мозъкът е бил зает с изпълнението на някоя активна задача.
За да проверят това, изследователите поканили двайсет доброволци и ги приканили да изпълняват активни умствени задачи. Активността на мозъка им била наблюдавана с функционална магнитно-резонансна томография – преди изпълнението на задачите, по време на тяхното изпълнение и след това.
Изследователите се интересували особено от един участък на мозъчната кора, отговарящ за волевите актове и вземането на решения. По време на сканирането доброволците били приканени да мислят за нещо, което активирало тази област, например за началото на нов проект.
След това доброволците преставали, така да се каже, да си блъскат главите и давали почивка на мозъка. След шест минути изследователите отново ги сканирали. Оказало се, че мозъкът пази памет за това, което е правил доскоро – със специален алгоритъм учените сравнили активността по време на работа и при почивка и стигнали до извода, че тези активности доста си приличат – макар че по време на почивката мозъкът, изглежда, с нищо не се занимавал.
Изследователите отбелязват в Journal of Neuroscience, че следите от миналата активност се съхраняват дори след денонощие.
Според предишни изследвания нещо подобно се случва, когато в мозъка са активни процесите на запомняне. Но очевидно такова „ехо” от предишната дейност се съхранява винаги, независимо от задачата, която е изпълнявал мозъкът. Тоест, като се разглежда състоянието на мозъка в състояние на покой, теоретично може да се каже за какво е мислил човекът вчера и как точно е мислил.
Засега обаче не може да се отличи детайлно една мисъл от друга – функционалната магнитно-резонансна томография оценява активността на големи групи неврони, затова се получава доста обща картина.
С други думи, ако човек вчера е преживял неприятна среща с паяк, може да се види само, че той се е страхувал от нещо, но не може да се определи конкретната причина за страха по следите на мозъчната активност.
Впрочем и миналият емоционален опит все още е недостъпен – изследователите са работили само с области, участващи в приемането на решения. Но в близко бъдеще авторите се готвят да проверят по такъв начин цялата мозъчна кора, за да съставят библиотека на остатъчните вълни, по които може да се разбере с какво се е занимавал мозъкът наскоро.
Последвайте канала на
Свързани новини
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
ЦСКА - София опитва да привлече Доминик Янков
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Нинова се връща в политиката с новата си партия "Непокорна България"
21 декември 202409:46
Асен Генов (журналист): Необходимо е да има кабинет, но тази необходимост не е обяснена на никого
21 декември 202410:48
Стефан Джолев разкри: Имаме кадър с изчезналия Николай и кучето му
21 декември 202409:09
На ход са криминалистите: Зловещи новини от издирването на 13-годишния Николай
21 декември 202409:51
Владимир Чуков за нападението в Магдебург: Това е чист терористичен акт
21 декември 202408:25
След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебур
21 декември 202409:32
Моментът на задържането на атентатора от Магдебург
21 декември 202408:24
42-годишен работник на "Мини Марица-изток" загина по време на работа
21 декември 202412:20
Планински спасител за двамата оцелели при трагедията в Пирин: Единият някак се е измъкнал невредим
21 декември 202408:42