Учени достигнаха до езеро на почти километър под антарктическия лед

  • 28 януари 2013 19:06

  • 3762
  • 0
Учени достигнаха до езеро на почти километър под антарктическия лед
©

Екип от американски учени е достигнал до езерото Уилънс, намиращо се на 801 метра под антарктическия лед, предаде Би Би Си.

В неделя учените от Wissard съобщиха, че сензорите на сондажната им система са отчели промяна в налягането, което означава, че най-вероятно е направен контакт с водата. Изследователите използват специална сонда с гореща вода, за да пробият в леда дупка с диаметър 30 сантиметра. Те са спуснали камера, за да потвърдят откритието си, пише dnevnik.bg.

След като осигурят дупката, те ще спуснат различни инструменти и сензори в езерото, за да изследват неговите свойства и среда. Някои от пробите ще бъдат проучвани на място в антарктическите лаборатории, докато други ще бъдат изпратени в университетите партньори на проекта за по-задълбочени анализи.

Уилънс е едно от над 300 подобни големи водни резервоари, заключени в антарктическия лед. Течното им състояние се дължи на геотермалната топлина и на налягането, а т.нар. езера са част от динамична хидроложка мрежа, скрита под ледения континент. Някои от тях са свързани, но други може да са напълно изолирани. Това би означавало, че водата им е била на това място в продължение на хиляди години и може би съдържа микроорганизми, непознати на съвременната наука.

Уилънс се намира в западната част на Антарктида, в югоизточния край на морето Рос и е от по-плитките езера, т.е. водата му се обменя сравнително често от подледените течения. През декември британски екип се отказа от опитите да достигне до езерото Елсуърт, на 3 километра под леда, след като срещна технически трудности. През февруари миналата година руски екип взе проби от езерото Восток, на 4 километра под повърхността, но не обяви резултати от откритията си.

Учените се интересуват живо от подледените хидроложки системи,
тъй като искат да обяснят влиянието на тези езера върху стабилността и движенията на леда. Тяхната среда би могла да осигури и данни за обитаемостта на някои луни от Слънчевата система. Например, под ледените обвивки на Европа, сателит на Юпитер, и на Енцелад, спътник на Сатурн, се крият също големи водни резервоари. Астробиолозите вярват, че там би трябвало да има извънземни микроорганизми.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
3762 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини