90% от колите в Европа с български въздушни възглавници

  • 17 май 2016 08:27

  • 2362
  • 1
90% от колите в Европа с български въздушни възглавници
© GettyImages

Над 90% от европейските автомобили са оборудвани с въздушни възглавници с български сензори. Електрониката за автомобили е една от нишите на българския износ и заедно с индустриалната автоматизация, която продаваме в ЕС, както и на пазари като Китай, формират един от основните двигатели на българския експорт, пише "Монитор".

„За първи път миналата година българската електроника и електротехника излезе на второ място в експортната ни листа. Това нещо никога не е било“, съобщи Веселин Илиев, главен директор на „Международно икономическо сътрудничество“ в БСК.

Експертът изготвя ежегодни анализи за нишовите продукти на България в износа, както и за мястото й в света по основни групи продукти, които реализираме зад граница. Според данни на Световната търговска организация (СТО) електрическата и електронната апаратура дори излизат на първо място в експорта ни през първото тримесечие на тази година. Илиев предупреди, че от това не трябва да се правят големи изводи, тъй като горивата заемат съществен дял в нашия експорт въпреки спада на цените и обемите, които се регистрират за януари-март.

Като цяло през 2015 г. страната ни отчете общ износ от 45,47 млрд. долара, което е годишен ръст от 5,2 на сто. Въпреки спада на петролните цени горивата остават номер едно в БГ износа, следвани от електрониката и електротехниката. По данни на НСИ той възлиза на 4,2 млрд. лв. през 2015 г. Третото място се държи от медта (4 млрд. лв.). Следват секторите машиностроене, зърнените култури, фармацията и текстилните изделия, обясни Илиев, позовавайки се на данните на СТО.

Последвайте канала на

Novini.bg
2362 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
прост народ, слаба държава

2016.05.17 | 12:15

1
Да се фукаш, че изнасят от Родината черна мед за милиарди долари, това е тежка форма на дибилизъм, защото в тази черна мед има цяла палитра от редки и ценни метали, които струват много повече от самата мед и много от тях са със стратегическо значение.

Добави коментар

Водещи новини