Британският премиер Киър Стармър подаде оставка. Той обяви, че се оттегля и от позицията си на лидер на Лейбъристката партия.
Британският премиер Киър Стармър подаде оставка. Той обяви, че се оттегля и от позицията си на лидер на Лейбъристката партия.
Припомняме, че на Стармър му беше оказан натиск от депутати и министри от Лейбъристката партия. Мнозина смятаха, че партията се нуждае от нов лидер след поредица от политически трудности и ниска обществена подкрепа.
В обръщение пред обществеността Стармър направи равносметка на управлението си и на промените, които е осъществил в партията, след като я изведе до убедителна победа на парламентарните избори през юли 2024 г. „Когато преди две години прекрачих прага на „Даунинг стрийт“ 10, това беше най-гордият момент в живота ми“, заяви той, напускайки премиерската резиденция заедно със съпругата си под аплодисментите на събралите се хора.
Стармър подчерта, че е влязъл в политиката с желанието да промени живота на милиони хора към по-добро. Той припомни пътя, който Лейбъристката партия е изминала до поемането на властта през 2024 г., определяйки изборната победа като едно от най-значимите постижения в историята на формацията.
Въпреки успеха обаче, две години по-късно премиерът реши да се оттегли. По думите му в партията е бил поставен въпросът дали той е най-подходящият човек, който да я поведе към следващите парламентарни избори. „Чух отговора на партията си на този въпрос и го приемам с достойнство“, каза Стармър, цитиран от Би Би Си.
Той подчерта, че всяко решение, което е вземал по време на политическата си кариера, е било продиктувано от желанието да поставя интересите на страната на първо място. „Винаги съм поставял на първо място страната, която обичам“, заяви премиерът.
В края на изявлението си Киър Стармър официално потвърди, че се оттегля от лидерския пост в Лейбъристката партия. „Ще подам оставка като лидер на Лейбъристката партия“, обяви той.
22 юни 2026 г. в 10:40 ч.
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)