***
Водещите новини за деня до 13.00 ч.,
на 28 април
В рамките на първото заседание президентът Илияна Йотова ще отправи обръщение към новоизбраните народни представители.
***
___________________
По два случая на жестокост към животни работи полицията в Благоевград, съобщиха от Областната дирекция на МВР.
В единия случай е образувано досъдебно производство за извършено престъпление, след като около 07:40 часа на 27 април жител на село Покровник съобщил в Първо районно управление в Благоевград, че малко преди това котката му е влязла в двора на 75-годишния му съсед, който я убил, нанасяйки ѝ удари с дървен предмет.
Извършителят на деянието е задържан със заповед за задържане до 24 часа. Работата по случая продължава.
В другия случай, около 19:00 часа в същия ден в Районното управление в Петрич е получено съобщение за това, че зад бензиностанция в града в посока село Първомай са открити три мъртви кучета.
За случая е уведомена компетентната прокуратура и е образувано досъдебно производство.
***
Може да има друга линия, по която да се върви, а тя е - какъв е и интересът на Румен Радев и "Прогресивна България", защото досега не сме ги включвали в сметките.
Преди се спекулираше, че Борисов, като спечели изборите, ще разцепи ПП-ДБ.
Това коментира в интервю пред БНР политологът доц. Стойчо Стойчев, специалист по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
***
Сарафов изчака преформатиране на политическия терен, за да се оттегли, а можеше да го направи много по-рано. Това каза служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов в студиото на „Твоят ден“.
По думите на Янкулов бившият и.ф. главен прокурор трябваше да се оттегли много по-рано - сам или чрез Прокурорската колегия.
***
„Ако Румен Радев потърси подкрепа от ГЕРБ и ДПС за смяна на Висшия съдебен съвет и на главния прокурор, това е първият гвоздей в неговия ковчег. Радев има мнозинството и има партньорите, с които да го направи - ПП-ДБ. Въпросът е там дали нещо няма да се случи, тъй като малко демократичната общност е като един хор на тъгата, който хем така, хем иначе изглежда много несериозно".
Това заяви в интервю за News.bg политологът Атанас Радев.
Радев обясни, че предизвикателствата пред "Прогресивна България" са лицата и хората, които ще излязат напред, свързани с Висшия съдебен съвет.
***
Настоящият служебен министър на енергетиката Трайчо Трайков е завел дело срещу прокуратурата, като претендира за 150 000 евро за неимуществени вреди и малко над 15 000 евро за имуществени. Това видя "Сега" в деловодните регистри.
Искът на Трайков по Закона за отговорността на държавата (ЗОДОВ) е заради обвинението му по делото за приватизацията на държавния дял в електроразпределителната компания EVN. Той беше подсъдим заедно с издателя Иво Прокопиев, Симеон Дянков и трима служители на инвестиционния посредник "Булброкърс", пише "Сега".
***
Главният секретар на МВР Георги Кандев коментира в своя Фейсбук профил случая с тежкотоварния автомобил, блокирал движението в тръбата на тунел „Витиня“, посока София по време на засиления трафик след великденските празници.
„В Министерството на вътрешните работи постъпи пълната автотехническа експертиза на въпросния камион.
Данните от нея, както и резултатите от проведения първоначален следствен експеримент, показват по категоричен и безспорен начин, че превозното средство е било напълно технически изправно към момента на "инцидента".
***
Ексхумират тялото на мъж от Камено след подновено разследване по случая с открити останки на мъж, за който стана ясно през юни миналата година. Причината са подозрения за извършено убийство.
По искане на близките и с постановление на прокуратурата е образувано ново досъдебно производство за причините за смъртта на 38-годишния мъж, предава Нова тв.
***
В гараж „Земляне“ в София се е барикадирал служител на автотранспорта в кабинета на главен инженер.
На място има полиция и екип на Спешна помощ.
Малко след 9 ч. той е изведен, казаха от СДВР за bTV.
***
22-годишен шофьор загина при катастрофа на пътя между пловдивските села Стряма и Калековец тази сутрин.
Според предварителната информация автомобил се блъснал в задната част на трактор.
Пристигналият екип на "Спешна помощ" е констатирал смъртта на мъжа зад волана на колата, съобщиха за Нова тв от полицията в града.
***
Прессекретарят на Белия дом Карълайн Ливит се сбогува с пресата в петък, за да започне отпуска си по майчинство, без да подозира, че ще ѝ се наложи да се върне по спешност на подиума в залата за пресконференции след третия опит за покушение срещу президента на САЩ Доналд Тръмп.
„Наистина се надявам, че това е последният път, когато говоря пред вас“, заяви тя в края на пресконференцията.
***
Иран заяви, че Съединените щати вече не могат да „диктуват своите политики“ и действията на други държави.
Което е ясно предупреждение за това, което се възприема като момент на слабост на американската суперсила. И то в момент, когато Вашингтон обмисля ново предложение от Техеран за прекратяване на войната в Близкия изток.
Предложението включва повторно отваряне на Ормузкия проток и отлагане на преговорите за ядрената програма на Иран за по-късна дата.
***
Специални докладчици на ООН изразяват сериозни опасения по отношение на използването на закони за борба с тероризма за съдебен тормоз и криминализиране на защитници на правата на човека и адвокати в Турция, съобщава сайтът „Търкиш миниит“, позовавайки се на Стокхолмския център за свобода.
В писмо, изпратено до турското правителство на 23 февруари 2026 г., но публикувано наскоро, докладчиците отбелязват, че властите са повдигнали обвинения за членство в терористична организация и финансиране на тероризъм срещу правозащитници и адвокати като според тях конкретната цел е турската Асоциация за правата на човека (İHD).
Посочва се случай с представителя на Асоциацията за правата на човека Хатидже Онаран, която е обвинена през 2024 г. в „нарушаване на закона срещу финансиране на тероризма“, след като е изпратила малки суми пари за бедни и болни затворници.
***
)