Според Стойчева ситуацията ще се промени още в началото на април, когато нов средиземноморски циклон ще насочи валежите към Южна България.
„Центърът на циклона се заражда в района на Генуезкия залив и обогатената на влага въздушна маса ще подходи към Балканите”, уточни тя.
Очакват се значителни валежи в Рило-Родопската област, като в по-високите части ще има и сняг. Тя предупреди и за риск от наводнения.
„Ще си натрупа доста сняг в Родопите, особено в западната и южната част. Колегите хидролози още отсега споменават, че в Южна България има опасност”, каза Стойчева пред Нова тв.
Въпреки дъждовното начало на април, постепенно ще има повече слънчеви часове. Това обаче няма да донесе напълно стабилно време.
„Когато сме в циклонална обстановка, дори да изгрее слънце, остават условията за развитие на конвективна облачност – следобедни валежи, гръмотевици и краткотрайни интензивни превалявания”, поясни синоптикът.
По нейни думи именно такъв тип време се очаква около Великден. „Изглежда, че за Великден ще имаме точно такъв тип време – слънце преди обяд и развитие на облачност следобед”, допълни Стойчева.
По отношение на температурите прогнозите са за постепенно затопляне през месеца.
„Този април ще имаме и най-високите температури – между 24 и 29 градуса”, каза още тя.
Пролетта тази година започна по-скоро с дъжд, отколкото със слънце. Времето през последните седмици се характеризира с резки промени от топли дни до застудявания, придружени дори от снеговалежи. Това прогнозира синоптикът Анастасия Стойчева.
)