Чип върху скалпа управлява устройства с мозъчни сигнали

1462
Чип върху скалпа управлява устройства с мозъчни сигнали

Напоследък все по-често се говори за мозъчни импланти, които позволяват на хора с парализа да управляват устройства със силата на мисълта. Няколко пациенти вече ползват такива чипове от Neuralink. Но сега се задава алтернатива – чип, който не се имплантира в главата, а се прикрепя към скалпа.

Американски инженери изобретиха микрочип за управление на технологични устройства чрез мозъчни импулси. Малкият сензор осигурява до 96,4% точност и не изисква имплантиране, а се прикрепя директно към скалпа. Разработката е дело на учени от Технологичния институт на Джорджия, заедно с техни колеги от Южна Корея. За разлика от добре познатата технология Neuralink, която изисква имплантиране на чип в главата, новият сензор просто се прикрепя към кожата, без пациентът да се подлага на сложни операции.

Чипът, който реализира интерфейс мозък-компютър (BCI) и се крие между космите на главата, улавя сигнали от мозъка и ги превръща в команди за електронни устройства. Например, ако пациентът помисли да отвори приложение на своя смартфон, то послушно ще се стартира.

Досега подобни системи изглеждаха като обемисти шлемове с куп жици, но новият сензор е толкова малък, че едва се забелязва между космите на главата. Той е удобен и лесен за използване.

Сензорът е изработен от мека смола и прилича на малък кръст с микроскопични шипове. Тези бодли леко пробиват горния слой на скалпа – не по-дълбоко от ухапване от комар – и разчитат мозъчните сигнали под повърхността. От сензора се простира гъвкав проводник, наподобяващ гърчеща се змия. Той преминава през косата и се свързва с миниатюрен процесор. Той от своя страна изпраща безжично команди към устройството за управление, било то компютър, смартфон или смарт очила.

Инженерите вече са тествали технологията. В един от експериментите сензорът предава сигнали към компютър, работещ с приложение за телефон. В друг тест сигналите отиват към интелигентни очила. Точността на системата е впечатляваща – 96,4%, а самият сензор стои сигурно на главата до 12 часа. Това означава, че е не само ефективен, но и практичен за продължителна употреба.

Чип в мозъка управлява роботехника със силата на мисълта

Чип в мозъка управлява роботехника със силата на мисълта

Защо това изобретение е важно?

Старите BCI технологии бяха сложни и скъпи, но новият сензор обещава да бъде достъпен за всички нуждаещи се. Чипът може да помогне на хора с увреждания като парализа, например, да водят по-нормален живот, пише technews.bg.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
1462

Свързани новини

Водещи новини

Чип върху скалпа управлява устройства с мозъчни сигнали | Новини.бг