Проф. Никола Владов: Има държавни болници, в които условията са потресаващи

983
Проф. Никола Владов: Има държавни болници, в които условията са потресаващи
© Gettyimages

"Много важни са условията на работа – има държавни болници, където условията са потресаващи – кабинетите, в които преглеждат, операционните, болничните стаи. Това е много потискащо както за пациентите, така и за лекарите". Това заяви в предаването "Лице в лице" по БТВ проф. Никола Владов, специалист по чернодробна панкреатична и трансплатационна хирургия.

По думите му лекарите искат да работят в добри условия, с добра апаратура, да бъде чисто.

"А пациентите искат още повече, така че може би повече средства трябва да отиват за реновиране на държавните болници, на отделенията, на операционните", коментира още проф. Владов.

Пациентът, загинал при пожар във варненската болница, е бил вързан

Пациентът, загинал при пожар във варненската болница, е бил вързан

Според него заплатите на лекарите в държавните болници не са достатъчно високи, съпоставено с тези в частните болници. По думите му най-важното нещо е специализацията на лекарите - тя трябва да бъде продължителна и качествена, а да не се ограничава само до взимането на специалност.

Проф. Владов коментира и темата за трансплантациите и донорството. Той посочи за пример една от най-развитите страни по отношение на донорството – Хърватска. Там само 40% от донорите се реализират – на 100 реални донора, само 47 стигат до експлантация по различни медицински противопоказания, които съществуват при всеки един донор.

"Откриването на донорите е доста сложен процес, което изисква раздаване от страна на координаторите. Това трябва да бъде държавна политика", каза проф. Владов.

И допълни, че във ВМА няма проблеми с апаратурата, просто трябват сърцати координатори, които да търсят потенциалните донори и да ги реализират.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
983

Свързани новини

Водещи новини

Проф. Никола Владов: Има държавни болници, в които условията са потресаващи | Новини.бг