Как пък 35 години не стигнаха да решите поне проблема с вонящия болничен боклук!?

1053
Как пък 35 години не стигнаха да решите поне проблема с вонящия болничен боклук!?

Днес за вас имам две новини – лоша и по-лоша. Първата я съобщиха от пресцентъра на столична община, откъдето любезно ни уведомяват, че преустановяват приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), след като за пореден път в завода установили смесване на битовия с опасен медицински отпадък. По-лошата ми новина за вас е, че този проблем вони нерешен над 35 години в София.

Твърдя това от първа ръка и съвсем убедено, защото преди вече доста години работех като общински репортер в най-тиражния за времето си вестник – „Труд” и редовно се занимавахме с тези опасни за здравето дертове. Болниците и тогава хвърляха опасни отпадъци в контейнерите за битов боклук, а от тогавашното сметище в Суходол се жалваха, че намират я някой отрязан пръст, я други кървища и т.н..Сега както се разбира от уведомителното писмо на общината, порочната практика на смесването на опасни, заразни болнични отпадъци с битовите, продължава.

„Освен опасните, които така или иначе не се приемат, когато бъдат заловени на входа, битовите, които би следвало да пристигат по регламентиран начин до завода от болниците, също ще бъдат спрени до предприемане на мерки от страна на отговорните институции.

За това решение са уведомени с писмо от Столична община министрите на здравеопазването и околната среда, директорите на РИОСВ-София и на СРЗИ, както и ДАНС, и СДВР.

С писмото екипът на Васил Терзиев отправя и предложение за промяна в законодателството, която ще помогне за решаване на проблема - да се разшири обхватът на отпадъците за задължително третиране чрез изгаряне в инсинератор.

Законът за управление на отпадъците регламентира, че всяка една болница трябва да има договор с фирма или инсинератор, които имат разрешение от РИОСВ за третиране на такъв вид отпадък и работни листи, в които се квалифицират различните видове отпадък.”

Както става ясно този /но не само този/ проблем брадясва над 35 години без решение. Днес обаче вината се стоварва върху настоящото управление на най-населения град, в който и болничните заведения са най-много.

Не е особено справедливо управляващото мнозинство в столицата да бъде атакувано и притискано непрекъснато за вчерашни дертове.

Потърсих за мнение общинският съветник от „Да, България” Симеон Ставрев, който за втори мандат представлява интересите на софиянци в местния градски парламент. И когото смятам за добър професионалист и почтен човек:

Симеон Ставрев, сн. личен архив
Симеон Ставрев, сн. личен архив

„Вчера за 16-ти път в рамките на половин година открихме сред битовия отпадък с СПТО 4 чувала с отпадъци замърсени с кръв, превръзки, абокати и други крайно опасни медицински консумативи.

Първо искам да кажа, че опасност от епидемия няма. Такава би могло да има, ако в СПТО продължат да постъпват подобни отпадъци, което е и незаконно. Болниците трябва да ги изгарят в инсинератори. Решението да се преустанови приема на отпадъци от болничната дейност в СПТО е именно превенция на опасността от разнасяне на зарази.

Разбира се, продължава приема на всякакъв битов отпадък, но този, генериран от болнична дейност, не се приема - независимо дали е опасен или неопасен.

В СПТО работят стотици хора, които имат семейства и контакт с още много други хора. Когато те сепарират и третират битовия отпадък и сред него попадне зараза, опасността е за всички. Затова опасният отпадък, който трябва да отива в жълтите торби - онези, които всички сме виждали в лекарския кабинет, има стриктно разписан ред, по който се събира и предава директно на инсинератор. Притеснителна е обаче заплахата пред Столична община да се стовари опасният отпадък от болниците, който би следвало да отиде за директна инсинерация.

Ако министърът на здравеопазването се притеснява от епидемия, това е директно признание, че в болниците се случва нарушение и опасният отпадък се смесва с битовия и неопасния.

И още нещо - докато Столична община действа безкомпромисно, за да предпази хората, какво правят РИОСВ и РЗИ?

Къде са техните проверяващи, къде да отнетите лицензи на нарушителите?

Установили ли са кой смесва - болниците, за да спестят от парите за изгаряне, които са 4 пъти повече от тези за предаването на смесен отпадък или самите фирми, с които имат сключени договори и които са длъжни да третират различните потоци отпадъци по различен ред?

Сигнализирахме за този проблем преди повече от половин година.

СО ще сезира ДАНС и СДВР за нерегламентираното изхвърляне на опасни болнични отпадъци

СО ще сезира ДАНС и СДВР за нерегламентираното изхвърляне на опасни болнични отпадъци

Тогава пак спряхме приема на болничен отпадък и вкарахме дисциплина САМО и единствено благодарение на безкомпромисния контрол на входа на СПТО. Сега проблемът се появява отново и отново търсим отговорност на МОСВ и МЗ. Изпратили сме подробни сигнали с имена на болници и конкретни факти - на ДАНС, и СДВР.

Торбите за опасен болничен отпадък са ярко жълти. В тях всички лечебни заведения са длъжни да го събират разделно от неопасния и смесения битов отпадък. Контролът на отпадъците на болниците трябва да се случва в самите лечебни заведения.

Опасният отпадък, който трябва да отива в жълтите торби, има стриктно разписан ред, по който се събира и предава на инсинератор. Този отпадък изобщо не трябва да попада в контейнерите за смесения и в камионите на сметосъбирането. Това е отговорност на РЗИ (към Министерството на здравеопазването) и РИОСВ (към Министерство на околната среда и водите).

Никое лечебно заведение НЕ МОЖЕ да има лиценз да извършва своята дейност без договор за инсинерация на опасния боклук и стриктно разписани правила как се събира и предава. Контролът, който СИ осъществява, има за цел да гарантира, че сметосъбирането се случва по реда на закона и наредбите. Контролът на входа на завода за третиране на отпадъци има за цел да предпази хората в завода и да не позволи злоупотреба с управлявания от столична община битов отпадък. Контролът, който трябва да предпази хората от зарази и епидемии, трябва да се осъществява в самите лечебни заведения - от РЗИ и РИОСВ.

Всяка спекулация, че заводът за отпадъци има отговорност да контролира какъв отпадък стига през сметопочистващите фирми до входа на завода, е опит да се отмести вниманието от реалните отговорници. Какъв е редът за разделно предаване на болничните отпадъци - това е разписано на сайта на МОСВ, именно защото отговорността е тяхна”.

И така, както се разбира и от обстойния коментар на Симеон Ставрев, проблемът се прехвърля от болната на здравата глава години наред и отива директно на сметището. Ще е така незнайно до кога.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
1053

Водещи новини

Как пък 35 години не стигнаха да решите поне проблема с вонящия болничен боклук!? | Новини.бг