)
Правителството на Сърбия прие Наредба за установяване на пространствен план за зоната със специално предназначение на 113-километровия инфраструктурен коридор на нефтопровода от границата с Унгария до Нови Сад, предаде Радио Свободна Европа (РСЕ).
Устройственият план се приема с цел да се гарантира енергийната сигурност на Сърбия, се посочва в наредбата.
Нефтопроводът трябва да бъде изграден до 2028 г., а прогнозната стойност на проекта е 157 милиона евро за сръбския участък. Общият капацитет на нефтопровода, който ще бъде положен под земята по цялата му дължина, е около 5,5 милиона годишно, се посочва в документ, приет от сръбското правителството и цитиран от РСЕ.
Устройственият план установява основите на организацията, развитието, използването и опазването на териториите със специално предназначение и инфраструктурния коридор на нефтопровода с елементи на подробна регулация. Според плана междусистемната връзка с Унгария се намира в близост до граничния пункт Хоргош в община Канижа, Северна Сърбия, а краят на трасето е на терминала на "ТРАНСНАФТА" АД в Панчево.
Планът обхваща 4535 хектара в части от териториите на градовете и общините Канижа, Сента, Ада, Бечей, Жабал и Нови Сад.
Отговорна страна за разработването на устройствения план е Министерството на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия, а средствата за изработване на устройствения план са осигурени от "ТРАНСНАФТАШЩ" АД Панчево.
В наредбата се казва още, че устройственият план се приема с цел обезпечаване на енергийната сигурност на Сърбия, като се отбелязва също, че маршрутът от Унгария е избран, "тъй като през нейната територия минава нефтопроводът "Дружба", който захранва по-голямата част от Европа".
"Решенията за планиране подкрепят пространствената интеграция на Република Сърбия в европейската енергийна система", се посочва в наредбата.
През октомври 2022 г. Сърбия и Унгария се споразумяха да изградят нефтопровод, който ще позволи на Сърбия да бъде снабдявана с по-евтин нефт от Урал, като се свърже с руския нефтопровод "Дружба", припомня РСЕ. Властите в Белград решиха да изградят допълнителен маршрут за доставка на нефт, когато Хърватия забрани транспортирането на руски нефт в края на 2022 г. в съответствие със санкциите на Европейския съюз срещу Русия заради нейното нахлуване в Украйна.
Сърбия и Унгария имат развито сътрудничество в областта на енергетиката. През юли 2023 г. те подписаха споразумение за създаване на съвместна компания за търговия с газ. Сърбия също наема газохранилище от Унгария поради липса на собствен капацитет.
В същото време тези две страни поддържат отношения с Пекин и Москва, което се посреща с неодобрение от Европейския съюз, припомня РСЕ, цитирано от БТА.
Последвайте канала на