Novini.bg

С близо 50% повече са сигналите за домашно насилие през миналата година

487
С близо 50% повече са сигналите за домашно насилие през миналата година
© Canva

Тревожен ръст в сигналите за домашно насилие, показва анализ на фондация "Общество и сигурност". Ако през 2022 година на телефон 112 са постъпили близо 36 хиляди сигнала, то през миналата 2024 година сигналите надхвърлят 53 хиляди.

Това означава ръст с над 48 процента.- В началото бяха шамарчета, някакви заканки такива, че ще ме пребие, нещо такова.

Историята почти винаги започва по този начин. В случая на Цвети заканите преминали в зверство точно на Нова година.

- Този човек се напи и ми нанесе много силен побой, включително и ме изнасили.

Цвети потърсила помощ и заедно с двете си деца е спасена, но още помни шамарите и усещането за срам:

Задържаха мъж за домашно насилие

Задържаха мъж за домашно насилие

- Аз го криех. Аз имам брат и всеки път, когато той се обаждаше и питаше: "Како, добре ли си" - "Да, добре съм", ама аз не бях добре. Такива жени крият. Много често слагат дрехи, които крият сините, много често слагат фон дьо тен да си скрият лицето.

Цвети е от Варна - градът, който бележи 71% ръст на сигналите с домашно насилие от 2022 до 2024 година. Още по-тревожна е ситуацията в Кюстендил с повишение от 87 на сто и Сливен със 77%. Данните събра и анализира фондация "Общество и сигурност", пише БНТ.

Генерално данните показват разминаване в пъти между подадените сигнали и регистрираните престъпления, извършени в условията на домашно насилие. Ако през миналата година сигналите са били над 53 хиляди, официално регистрираните престъпления са около 2500.Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”:

"Ако е сигнализирал някой съсед за това, хората, когато иде полицията може да кажат и много често казват, че всъщност те са си говорили по-високо, на по-висок тон, че са спорили и че няма домашно насилие и всичко е наред."

Огромен е ръстът на телесните повреди, причинени в условията на домашно насилие. През миналата година те са над 1800 - с цели 132% повече спрямо 2023 година.

Има ли достатъчно места, където жертвите на домашно насилие могат да намерят закрила?

Има ли достатъчно места, където жертвите на домашно насилие могат да намерят закрила?

Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”: "Смятаме, че много сериозен фактор влияят негативните обществени процеси, влошаването на психичното здраве, обедняването, ескалацията на насилието вътре в семейството т.е. лошите думи се превръщат в шамари, шамарите се превръщат в ритници."

Една от стъпките да се променят тревожните данни е създаването на регистър за жертви и извършители, защото в момента всеки един сигнал се разглежда индивидуално и първоначално не е ясно дали шамарът не е ударен от рецидивист.

Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”:

"Би помогнал всъщност да има по-голяма строгост и по-сериозно прилагане на мерките."Според анализаторите, най-тревожното от данните е, че цяло поколение расте сред насилие и свиква да го приема за нормално - в семейството, в мола и в училище.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
487

Свързани новини

Водещи новини

С близо 50% повече са сигналите за домашно насилие през миналата година | Новини.бг