Има ли достатъчно места, където жертвите на домашно насилие могат да намерят закрила?

242
© Canva

Защо мълчим и не забелязваме жертвите на домашно насилие? Кой и къде може да им помогне? Достатъчно ли са местата, където те могат да намерят спокойствие и подкрепа?

Дълго време домашното насилие беше скрито, нерегистрирано престъпление. Едва в последните години, когато и наказанията станаха по-строги и действията на полицията и съдебната власт по-категорични повече пострадали придобиха смелост да кажат за ужаса, в който живеят. Сега вече е дошло време да се премине към следващата стъпка - тези, които знаят, че в съседния дом има насилие да не мълчат, а жертвите да имат бърз достъп до правна помощ.

Георги Георгиев, министър на правосъдието: "Трябва много да работим, очевидно като общество, за да показваме нулева толерантност към домашното насилие. Да изразим и развием чувствителността по тази тема. Когато подозираме, че някой е жертва на насилие, да се опитаме да поговорим с него. Да се опитаме да го насочим да потърси помощ. - Какво може да направите, за да е ясно, че във всеки един град те могат да намерят подходящия адвокат? - На първо място, в което и населено място да са, колкото и да е малко, Районното управление е първото е най-важно място, в което винаги могат да подадат такъв сигнал. Ако някой ги неглижира, ако някой не им обръща внимание, да сигнализират. Имаме денонощни линии на министерство на правосъдието. С вътрешния министър сме в много тясно връзка, за да може по всеки случай на неглижиране на сигнал да се разпорежда проверка, за да се повишава чувствителността и в институциите по всеки един такъв въпрос, защото оплакването днес, което е пренебрегнато, утре може да има фатален край."

В 20 области вече има разкрити центрове за правна помощ, където адвокати предоставят безплатно съдействие на жертвите на домашно насилие. В останалите 8 области такива центрове ще бъдат създадени в следващите месеци. Това се прави съвместно с адвокатските колегии. От две седмици на сайта на правосъдното министерство има секция "В помощ на пострадалите от домашно насилие", където е предоставена пълна информация и телефони на всички, които могат да помогнат на жертвите на домашно насилие.

Кризисните центрове за деца са общо 20. Не всички места в тези центрове са заети. Те, обаче са разпределени в 15 области, а в 13 области няма. Така се получава, че въпреки наличието на свободни места, има деца, които се нуждаят от настаняване, но няма къде. Кризисните центрове за пълнолетни пък са общо 13, но в 11 области. И там хем има свободни места, хем в някои части на страната няма къде да бъдат настанявани жертви на домашно насилие. Виждате, че в 9 области или в 1/3 от страната няма кризисни центрове нито за възрастни, нито за деца. Там жертвите на домашно насилие трябва да търсят подкрепа далеч.

Борислав Гуцанов, министър на труда и социалната политика: "Ако се случи нещо в Търговище, а няма Кризисен център, той няма да отиде в София. И за това целта на този кабинет и това, което ние заложихме в програмата е да има Кризисни центрове във всеки един областен град. - А каква е амбицията ви като стандарт, който трябва да предлагат тези центрове? - Винаги средата когато е близка или максимално близка до семейната е най-доброто. Две мнения по въпроса няма. И се надявам точно това да успеем да постигнем. Това наистина струва и повече средства, трябва да сме обективни, когато правим тези анализи. Но в крайна сметка когато говорим за човешко същество, за здравето, за психиката, за неговото обратно интегриране в обществото, мисля, че парите трябва да останат една идея по-назад."

Защо до този момент не са изградени кризисни центрове във всички градове?

Най-вероятните причини са две - първата дълго време проблемът домашно насилие е бил подценяван и дори замитан под килима. Втората причина, очевидно дълги години се е подхождало на принципа реакция след като нещо се случи, а не да има политика, която да води до превенция на домашното насилие и готовност за защита на тези, които са жертва на този проблем.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
242

Водещи новини

Има ли достатъчно места, където жертвите на домашно насилие могат да намерят закрила? | Новини.бг