)
"Ако Мъск и приятелите му могат днес произволно да изхвърлят на улицата федерални служители, какво мислите, че ще направят утре, когато изкуственият интелект и роботиката станат още по-добри?"
"Мислите ли, че ще им пука за вас и вашите семейства?", продължи той. "Не. Те ще ви третират точно както третират държавните служители днес. И вие ще бъдете на улицата."
Въпреки това, опасенията на сенатора не са лишени от смисъл. Желанието за повече печалба, замяната на хората с роботи и авторитарния стил на управление крият съществени рискове за правата на работещите.
От години експерти предупреждават, че автоматизацията, задвижвана от изкуствен интелект, може да доведе до масова загуба на работни места. Дали тези опасения ще се сбъднат, все още е въпрос на дебат, тъй като дори най-усъвършенстваните AI системи продължават да се борят с проблеми, свързани с точността и логическото разсъждение.
Известният с левите си възгледи сенатор Бърни Сандърс отправи предупреждение, че комбинацията между изкуствения интелект и управленския стил на Мъск може да доведе до разрушителна атака срещу работниците и да преначертае обществото в полза на милиардерите, пише Futurism.
Мъск е известен, с това, че често налага извънредни часове на работа, а компаниите му не се страхуват от това да уволняват служители. Ако този стил се увенчае с успех и на държавно ниво, той може да стане още по-логичен и лесен за възприемане от компаниите, пише dir.bg.
Но едно нещо става все по-ясно: лидерите в технологичната индустрия виждат бъдещето като такова, в което AI измества голям брой работници. Тази визия вече се реализира на практика в Силициевата долина, където гигантите инвестират милиарди в AI, докато същевременно уволняват хиляди служители. В желанието си да оптимизира държавния бюджет на САЩ, Илон Мъск е възприел същия мироглед.
През миналия месец работодателите са обявили над 172 000 съкращения - най-високото ниво от близо пет години, съобщава консултантската фирма Challenger, Gray & Christmas. Една трета от тези уволнения идват директно от агенцията DOGE, която се оглавява от Илон Мъск.
Според Bloomberg, до края на 2025 г. общият брой загубени работни места ще надхвърли половин милион, което може да има катастрофални последици за икономиката.
Тази огромна вълна на безработица може да дестабилизира икономическата система, а изкуственият интелект дори още не е започнал да реализира пълния си потенциал.
Трябва да се отбележи, че подходът на Мъск към съкращаване на раздутия бюджет на САЩ не е лош сам по себе си. Освен това, Бърни Сандърс е част от политическите противници на Доналд Тръмп, чийто най-голям дарител е шефът на SpaceX и Tesla.
"Безмилостният начин, по който Мъск разграбва федералните агенции, прилича на това как се отнася със собствените си работници. Мъск е ужасен шеф, който подлага служителите на нечовешки условия", казва още сенаторът.
"Замислете се за момент", каза Сандърс във видеообръщение.
Според последните данни американският трудов пазар е в криза.
Последвайте канала на