)
"Предвид високото ни ниво на застаряващо население и намаляващата раждаемост, ще се нуждаем от помощта на роботи за медицински грижи и за грижи за възрастни хора в ежедневието ни", каза Шигеки Сугано, професор от университета "Васеда", който ръководи изследванията на AIREC с държавно финансиране.
Роботът AIREC може да помогне на човек да седне, да му обуе чорапи, да сготви бъркани яйца, да сгъне прането и да извърши други полезни задачи в къщата.
Хуманоиден робот, който е 150 килограма и е управляван от изкуствен интелект, е прототип на бъдещ "болногледач" за бързо застаряващото население на Япония като запълва недостига на служители, които да се грижат за възрастни хора, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Въпреки че за близкото бъдеще се разработват хуманоидни роботи като Оптимус на "Тесла", Сугано каза, че роботите, които могат безопасно да взаимодействат физически с хората, изискват още по-задълбочени разработки.
Неотдавна в Токио робот с изкуствен интелект, наречен AIREC, се наведе над мъж, лежащ по гръб, и внимателно постави ръка на коляното му, а друга - на рамото му, и го преобърна настрани - маневра, използвана за смяна на пелени или за предотвратяване на пролежаване при възрастни хора.
Но Шигеки Сугано не очаква AIREC да бъде готов за използване в медицински заведения преди около 2030 г., а първоначалната му цена ще бъде висока - не по-малко от 67 000 щатски долара.
"Хуманоидни роботи се разработват в цял свят. Но те рядко влизат в пряк контакт с хора. Те просто вършат домакинска работа или някои задачи в заводите", допълни Сугано, който е и президент на Японското дружество по роботика.
Япония има най-напредналото застаряващо общество в света с ниска раждаемост, намаляващо население в трудоспособна възраст и рестриктивни имиграционни политики. По данни на японското министерство на здравеопазването броят на новородените през 2024 г., намалява за девета поредна година с 5% до рекордно ниските 720 988 бебета.
Последвайте канала на