Ниш е почистен след 18-часовата блокада; сръбският президент Александър Вучич очаква радикализация на протестите

172
Ниш е почистен след 18-часовата блокада; сръбският президент Александър Вучич очаква радикализация на протестите
© Getty images (архив)

"Цяла Сърбия пристигна в Ниш", каза Джордже Йованович и добави, че се гордее, че е бил част от събитието вчера, превърнало се по думите му "в тържество на свободата и справедливостта."

Протестиращите студенти почистиха Ниш след многохилядната 18-часова блокада в памет на 15-те жертви на трагедията в Нови Сад, които загинаха миналата година след срутването на бетонната козирка на жп гарата в северния сръбски град, предаде БТА.

Блокадата в Ниш е четвъртата след аналогични събития в останалите университетски градове в Сърбия - Нови Сад, Белград и Крагуевац.

Вучич коментира, че подкрепата за студентите е спаднала, което по думите му "ще доведе до прибързване, грешки и радикализация на протестите".

Заради трагедията в Нови Сад на 5 ноември миналата година министърът на транспорта, инфраструктурата и строителството Горан Весич подаде оставка. След него от поста си се оттегли и министърът на търговията Томислав Момирович, но и двамата казаха, че не поемат отговорност за случилото се.

На 1 март вечерта краткото разстояние от пл. "Крал Милан" до Нишката крепост се преминаваше за половин час заради многохилядното множество, броят на което нарастваше с приближаването на края на 18-часовата блокада в 3 часа след полунощ.

Неправителствени организации в Сърбия съобщават, че броят на присъстващите на 1 март в Ниш е бил между 200 и 300 хиляди души.

По време на обиколка в Сърбия пред свои привърженици президентът Александър Вучич съобщи, че в Ниш са се събрали около 16 500 души.

През февруари с документацията по делото се зае Прокуратурата за организирана престъпност, която има правомощия да разследва криминални престъпления с корупционни елементи.

След часове демонстрации, представления и акции в най-големия град в Южна и Източна Сърбия студентите се върнаха във факултетите си с таксита-доброволци.

Следващият голям протест е насрочен за 15 март в Белград.

На 30 декември Висшата прокуратура в Нови Сад повдигна обвинения срещу Весич и още 12 длъжностни лица за тежко престъпление срещу обществената безопасност и неправилно изпълнение на строителните дейности. Ако бъдат признати за виновни, могат да получат до 12 години затвор.

Няма официални данни за числеността на протестиращите в Ниш от сръбското министерство на вътрешните работи.

Студентите се самоорганизираха в блокади и прекратяване на учебните занятия в над 60 факултета в страната, след като в края на ноември миналата година техни колеги от Факултета по драматични изкуства в Белград бяха нападнати по време на акция в памет на 15-те жертви в Нови Сад, където на 1 ноември рухна бетонната козирка на жп гарата.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
172

Водещи новини

Ниш е почистен след 18-часовата блокада; сръбският президент Александър Вучич очаква радикализация на протестите | Новини.бг