Novini.bg

Данъчният експерт Пламен Донев: Не е вярно, че в Бюджет 2025 няма ръст на данъци и осигуровки, увеличението на максималния осигурителен праг сочи друго

166
Данъчният експерт Пламен Донев: Не е вярно, че в Бюджет 2025 няма ръст на данъци и осигуровки, увеличението на максималния осигурителен праг сочи друго
© Nova News

"Да речем над 18-годишна възраст - по 1 000 лв. на месец. Това е данъчно-осигурителната тежест на един човек, като включим всички данъци, включително и ДДС, което плащаме за всяка стока, която купуваме, заедно с акцизите. Това е сметка, която включва и пенсионерите. Ако ги изключим и тях, а и безработните, и оставим само работещите - отиваме към 2 000 лв. на човек", обясни експертът в интервю за предаването "Ревизия" по Nova News.

По думите му, макар правителството да твърди, че в проектобюджета за 2025 година няма увеличение на данъци и осигуровки, това не е вярно, като самото увеличение на максималния осигурителен праг на практика е увеличение на тежестта.

Получаващите по-високи заплати да плащат и по-високи данъци и осигуровки е предложение, което се чува от години. Това съответно изисква промяна на на данъчно-осигурителната ни система. С подготовката на Бюджет 2025, темата отново придобива актуалност.

Бюджет 2025 е под натиск и управляващите се чудят как да съберат достатъчно пари, че да успеят да покрият значително по-високите разходи, които същите политици одобриха преди по-малко от година. Освен това не могат да си позволят и да отворят по-голям бюджетен дефицит от допустимите 3 на сто от БВП, за да не чуем „Не” за еврото.

В „Ревизия” са направили сравнение на размера на удръжките на примерни заплати - съответно от 2 000 лева и 6 000 лева.

Данъчният експерт Пламен Донев обясни, че със сигурност вдигането на данъци и осигуровки е директен път към ръст на приходите в държавния бюджет. Но въпросът кой е справедливият подход при определянето на размера на данъците и осигуровките, остава.

От по-ниската заплата държавата прибира над 22 процента данъци и осигуровки. При заплата от 6 000 лв. данъчно-осигурителната тежест е под 18 на сто. Разликата е близо 5 пункта - в полза на този, който печели 3 пъти повече.

По думите му плоският данък е по-справедлив и помага повече на икономиката. "Моето мнение е, че плоският данък е по-справедлив. Така или иначе хората с по-високи доходи плащат повече. Сега се иска те да плащат по-голям процент. Аргументът е, че просто те могат. Да вземем от тези, които могат да платят. Така не се стимулира цялостната икономическа активност. Тези хора имат стимули да крият доходи, а и имаме реален ефект на намаляване на икономическата активност, бягане от България", заяви експертът.

Тъй като задачата е трудна, отново на дневен ред се извиха гласовете, които искат тотална промяна на настоящия модел на плосък данък и замяната му с прогресивен. При него по-богатите плащат повече като процент от доходите си и надеждата е, че така държавата ще събере повече пари в хазната.

"Най-лесно е да вземем от тези, които имат. Но справедливо ли е?", попита още той.

Донев е категоричен, че вместо просто да се мисли за вдигане на данъци и осигуровки, ще е по-добре управляващите да преосмислят различните данъчни облекчения. „Освен това има големи групи от доходи, които въобще не се облагат – например от продажба на недвижими имоти”, посочва той.

И макар, че властта отлага вдигането на осигуровките за след 2 години, още след месец трябва да се вдигне максималният осигурителен праг. Онези, които получават по-високи заплати, да плащат и повече за осигуровки.

Според Донев и в момента в България се крият данъци, но причината не е в самите тях, а в осигуровките. "Така работи системата, че лицата нямат стимул да се осигуряват на реалните си доходи, защото при пенсия те не получават съразмерни пари на това, което са внесли", посочва той.

Според него и към този момент честните хора, които не укриват доходи, плащат много на държавата.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
166

Свързани новини

Водещи новини

Данъчният експерт Пламен Донев: Не е вярно, че в Бюджет 2025 няма ръст на данъци и осигуровки, увеличението на максималния осигурителен праг сочи друго | Новини.бг