)
"Ние бяхме с нагласата, че ако има война, тя ще бъде високотехнологична и вероятно кратка", каза още Тодор Тагарев. Оказа се, по думите му, че масата, мащабът, продължават да са толкова важни, колкото и през изминалите войни.
"От страна на Русия имаше имперска арогантност“, каза капитанът от резерва Васил Данов.
"След това", подчерта той, "украинците вече си дадоха сметка и инвестираха в подготовката на хора, на малки поделения, в значителна степен успяха да вкарат натовски стандарт. Това е в основата на блицкрига - хората биват научавани да взимат самостоятелни решения в зависимост от обстановката на бойното поле - това вкараха украинците и това е в основата на блицкрига", обясни проф. Тагарев.
"Това спаси Украйна в първите дни и седмици на войната, а не оръжията", подчерта той. "Ако я нямаше тази подготовка на най-ниското ниво на командния състав, нямаше да бъдат спрени руските танкови колони, отиващи към Киев", изрази мнението си той.
"Няма да има в следващите месеци трайно споразумение за войната в Украйна, няма на хоризонта мирни споразумения", това каза пред студенти по история от СУ “Св. Климент Охридски“ проф. Тодор Тагарев, бивш министър на отбраната, предаде БТА.
Кап. Васил Данов отбеляза, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е върнал Русия на международното политическо поле и руснаците вече "нахалстват“ за отмяна на санкциите. "Може да се стигне до отмяна на част от тях, а те тъкмо сега започнаха да работят", коментира той.
По думите на Тагарев за да има споразумение за мир, е нужно като минимум съгласието между воюващите страни. "Руснаците играят психологически много сериозно в момента, не са дали индикация, че се отказват от намеренията си от началото на войната", посочи той. "Няма и да има скоро мироопазваща операция на ООН със сини каски", каза още Тодор Тагарев.
По думите на Тагарев реално до последните дни преди агресията преди три години западни страни са разчитали на взаимното обвързване.
Той и капитанът от резерва Васил Данов участваха в дискусия "Зараждането на блицкрига (светкавичната война) през 40-те години на ХХ век и съвременните му проявления в Украйна“ по повод три години от началото на войната в Украйна.
"От военна гледна точка", отбеляза той, "до 2014 г. Украйна беше много като нас през 90-те години – не даваме пари за армията, но тя трябва да е голяма. Не се вземаха решения армията да е реално боеспособна и това заедно с факта, че нямаше реално ръководство в Киев, не се знаеше кой дава команди, затова нито едно подразделение тогава не влезе в бой с Русия", посочи бившият военен министър.
Последвайте канала на