)
„Голяма част от подводните камъни в този бюджет бяха заложени в последните четири години. Сега всички ще носим тези тежести, защото при такова крехко мнозинство не е редно да очакваме някакви чудеса“, посочи Митрев.
„Това е минималното възнаграждение, но голяма част от хората не получават минималното възнаграждение. С минимална заплата са предимно неквалифицираните хора. Нека да гледаме средните възнаграждения. Трябва да повишим икономическия растеж и конкурентноспособността, тогава всичко ще си дойде на мястото“, допълни той и подчерта, че работодателите не са против увеличението на доходите, но поясни, че това трябва да бъде естествен процес.
Искрено се надяваме да имаме бюджет, иска ми се депутатите да разгледат бюджета максимално бюрзо, за да имаме най-накрая републикански бюджет на 1 април. Това каза в ефира на NOVA NEWS Добри Митрев, председател на УС на Българската стопанска камара (БСК).
Митрев обърна внимание, че минималната заплата у нас не трябва да бъде разглеждана или възприемана като критерий за влизане в еврозоната.
По думите му България вече отговаря на всички критерии за членство в еврозоната и апелира правителството незабавно да поиска конвергентен доклад от ЕК и ЕЦБ, за да може в средата на годината да получим уверението, че от 1 януари догодина ще влезем в еврозоната.
Той добави, че бюджетът е можел да бъде „много по-добър и по-реформаторски“, но предвид икономическата ситуация в страната – „такива са ни възможностите“.
Не мисля, че трябва да затягаме коланите. По-скоро смятам, че следващата година ще бъде по-тежка, но това няма да е заради еврозоната. Очаквам, че еврозоната може да ни накара да поотпуснем колана чрез повече инвестиции и по-голям икономически растеж. Тогава държавата ще може да поеме нарастващите разходи за увеличаване на възнагражденията. На първо място трябва да стабилизираме публичните финанси, коментира още председателят на БСК.
Последвайте канала на