)
„Общинските дружества в София не се управляват от екипа на кмета, не се управляват от ПП-ДБ-СС в Столичния общински съвет, а от едно икономическо мнозинство, зад което се твърди, че стои Красьо Черния.
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на novini.bg
"- Вие сте типичен назадничав елемент!
- А интересно вие какъв елемент сте?!
- Аз съм за прогреса, във всичките му форми!
- Аз пък съм за тези му форми, които са ми изгодни!"
Столичани бяха „попарени” с поредно издевателство на техен гръб от страна на управлението, което са си избрали - в 9 квартала посред зима и студ, беше спряно парното и топлата вода от местния монополист Топлофикация София ЕАД. Потребителите, които както е известно у нас нямат никакви права, а само задължения, всяко лято търпят дни наред несгоди, които пак им причинява това дружество твърдейки, че ужким се правят някакви ремонти, обнови и прочее неща, които се оказва, че не се правят, а само имитират.
Ако държавата се намеси и вземе 50% от собствеността в “Топлофикация”, това ще изчисти дълговете на дружеството. Трябва обаче да се намери и адекватно ръководство.
Ако тези стотици километри тръбопроводи не бяха пробити и не се губеше, а се произвеждаше повече ток, можеше цената за потребителите да остане ниска, а
Активите на дружеството не са много повече от пасивите.
Булгаргаз ЕАД е основен доставчик на газ. Дългът към БЕХ и дъщерното му дружество Булгаргаз към края на 2023 е почти 1.6 млрд. лв.
Бяха сменени ръководствата на транспортните дружества и на Топлофикация - без никакви конкурси начело застанаха анонимници. Назначиха ги незаконно и все още очакваме решенията на съда. След назначенията на тези хора се отприщиха едни обществени поръчки и положението стана страшно.
В Топлофикация от 2016-а до днес са натрупани 54 млн. лв. от обществени поръчки само за два вида софтуер на една определена фирма. Отправих въпроси към Топлофикация за всичко това и те ме заплашиха със съд, ако дам публичност на тези факти. “Топлофикация” твърдят, че миналата година са инвестирали 6.5 млн. лв. за ремонт на мрежата - това отговаря на въпроса защо 300 блока в “Младост” нямаха парно преди една седмица. Миналата година дружеството е регистрирало милиард и сто милиона лева приходи и милиард и двеста милиона лева разходи. За тази година са планирали 154 млн. лв. оперативна загуба. На фона на това идва шефът на Топлофикация и казва: “Не се притеснявайте, тази година ще има парно, няма да фалираме!”
Да обобщим – плащаме двойно повече за в пъти по-лошата услуга, която ни предоставя дружеството, а авариите се множат. Пък според енергетиците това би трябвало да е най-евтината възможност за отопление у нас. Да, ама не, както казваше приживе емблематичният журналист Петко Бочаров.
За мен е необяснимо как така след 35 години „демократично” управление на „добрите сили” в столицата
За оптимизацията трябва да се намерят пари за инвестиция - включително в алтернативно гориво - и дружеството малко по-малко ще започне да излиза на печалба. Ако се инвестират необходимите средства, за три години могат да се вдигнат достатъчно мощности и да се ремонтират най-лошите участъци, така че след третата година приходите да започнат да се увеличават, а загубите да се намаляват.
Мощности за производство на електрическа енергия има само в две от четирите отоплителни централи - ТЕЦ "СОФИЯ" с 72 MW и ТЕЦ "СОФИЯ ИЗТОК" с 205.35 MW. Тези мощности трябваше да са с поне удвоен капацитет преди много години, но нито едно ръководство на Топлофикация София не се справи с тази своя основна задача.
Накрая ще си позволя да припомня един диалог от същата лента, който ми се струва, че е чудесна метафора всеки нов властник у нас:
Помолих за коментар по темата и общинският съветник от СОС Симеон Ставрев. Той е втори мандат градски избраник от квотата на ППДБСС. Вижте неговото мнение по тези важни обществени въпроси:
Предишното и сегашното ръководство не показва особено желание за модернизация и оздравяване, както става ясно от писмените отговори на мои въпроси. Предоставям само обобщена информация, която е и публично достъпната, за да избегна ходенето по съдилища. Ето основните изводи:
Приходите за 2023 са от продажба на топлинна и електрическа енергия. Липсата на модернизация в мощностите за производство на ток лишават дружеството от още приходи в размери на стотици милиони на година.
Разходите за 2023 са повече от приходите. Основни са тези за покупка на газ и въглеродни квоти. Струва ми се, че дружеството има раздут щат за персонал, чиито заплати също са основно перо от разходите.
Разходите по ремонтната програма са скромни. Това значи, че се ремонтират основно аварии и се правят малко подмени на остаряла инфраструктура, колкото да може да се предоставя базова услуга.
Толкова ли не се намери един умен, рационален, прагматичен човек с идеи, които да спасят дружеството, което ту минаваше в ръцете на общината, ту на държавата. Прехвърляха си отговорността за обществената структура като горещ картоф, но е ясно защо нито приватизираха дружеството, нито направиха нещо в полза на гражданите с него. Наливаха щедро нашите пари там, за да могат партиите и партийните паразити на квотен принцип да ги крадат и лакомо да ги източват особено в предизборни периоди. Впрочем това е валидно не само за това дружество, а и за всичките останали под шапката на „Московска” 33. Нямам читаво обяснение защо част от някогашните общински предприятия бяха преименувани като търговски дружества – общински или частни, щом те грам не печелят, а постоянно им се наливат пари от нашите, от бюджета. Приличат ми на онзи лаф за „полубременната” жена – невъзможно състояние, както е известно.
Топлофикация София ЕАД ме заплаши, че ако направя публична информацията, която съм поискал за техническото и финансовото състояние на дружеството в качеството ми на общински съветник и техен собственик от името на софиянци, ще ме съди. Истината е, че
Цената за крайния потребител днес е скочила с 60% от тази през 2019.”
Ядосвам се на всички тези несправедливости, въпреки че, както се казваше в онзи култов български филм „Топло” – историята не ми е дала пълномощно да се ядосвам от нейно име. Лентата разказваше по един смешно-тъжен начин за неволите на съкооператорите в един нов жилищен блок, които бяха решили да си прекарат парно в домовете. Участваха големите актьори Татяна Лолова, Константин Коцев, Стефан Данаилов, Григор Вачков, Тодор Колев и др..
защото активите им от 2 млрд. лв. почти се равняват на дълговете им около 2 млрд. лв., които се дължат на БЕХ и на “Булгаргаз. Крайният резултат е, че и тази година се чудим ще има ли парно или няма да има.
Авариите се увеличават.
Такава е чистата истина, извинете – мръсната.
Топлофикация наистина е в практически фалит,
не беше направено нищо за тази тромава, зле работеща и поглъщаща като ламя нашите пари фирма!
приходите да идват от оптимизацията, която и до ден днешен не е направена.
това е едно неефективно и затъващо предприятие.
Последвайте канала на