)
„Публикуването на нова ядрена илюстративна програма е от решаващо значение“, каза още министър Станков. По думите му тя следва ясно да отразява плановете на държавите членки за нови ядрени мощности, нуждите от финансиране, удължаването на сроковете на експлоатация и управлението на радиоактивните отпадъци.
Европейският Ядрен алианс включва България, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Холандия, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Швеция, както и Белгия и Италия като наблюдатели.
България е надежден партньор на страните в Ядрения алианс. Атомната енергия е нашият категоричен избор по пътя към декарбонизация.
На срещата на министрите от Ядрения алианс бяха обсъдени възможностите за справяне с новите енергийни предизвикателства пред целите за декарбонизация и за конкурентоспособност на европейските икономики. Подчертана бе ключовата роля на междусистемната свързаност и на инфраструктурите за съхранение на енергия.
Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на онлайн среща на министрите от Ядрения алианс. Той заяви подкрепата на България за усилията на Алианса за признаване на ядрената енергия от Европейската комисия като нисковъглеродна базова опция, която да се ползва със същите предимства като останалите технологии, които допринасят за декарбонизацията.
Последвайте канала на