)
Природозащитниците отправиха призив за защита на африканските пингвини, съобщава БТА.
В усилията си да спасят вида изследователите използват специални примамки за пингвини - умело изработени бетонни копия, съчетани със записани звуци, издавани от тези птици.
Докато някои пингвини се чифтосват за цял живот, други се "развеждат" след трудни размножителни сезони и продължават да търсят нов партньор.
Примамките в природния резерват De Hoop, където природозащитниците са създали зона, свободна от хищници, помагат за сформирането на нова колония пингвини, където могат да се размножават и да отглеждат малките си безопасно.
Природозащитниците твърдят, че раздялата е свързана с предизвикателства, тъй като новите двойки се затрудняват с изграждането на гнезда, отглеждането на потомство и намирането на храна. Това води до по-нисък репродуктивен успех, казват експертите.
Птиците, които са единственият местен вид пингвини в Африка, са на път да изчезнат в дивата природа през следващото десетилетие заради заплахите, свързани с климата, и намаляването на източниците на храна.
Смята се, че вече са останали по-малко от 10 000 размножаващи се двойки африкански пингвини.
Стратегията, която е успешна за други видове морски птици, като например тъпоклюната кайра в САЩ, е описана като "спасителна" за африканските пингвини, отбелязва ДПА.
Те се използват за примамване на африканските пингвини към по-безопасни места за размножаване по крайбрежието на Южна Африка, насърчавайки птиците да създават нови колонии в богати на храна райони, защитени от човешко безпокойство и хищници.
Учените са на мнение, че този проект може да послужи като основа за бъдещи усилия за опазване на околната среда в други региони, където пингвините се борят за оцеляване поради променящите се рибни запаси.
"Въпреки че процесът отнема време и е свързан с предизвикателства, фактът, че дивите африкански пингвини вече са започнали да се размножават тук, е изключително положителен знак", добавя тя.
"Създавайки безопасно място за размножаване на пингвините в район с по-добри хранителни запаси, активно работим срещу една от най-големите заплахи за тяхното оцеляване", каза Кристина Хаген от организацията "Бърд Лайф Южна Африка".
Последвайте канала на