)
"Силите за сигурност са проявили подчертана жестокост" към представители на общността ЛГБТ.
Правителството на Беларус е извършило "широки нарушения" на човешките права на своето население, някои от които са равносилни на престъпления срещу човечеството, заявяват експерти на ООН в публикуван днес доклад, цитиран от Франс прес.
Беларус е близък съюзник на Русия и вече 30 години се управлява от Александър Лукашенко, който наскоро беше избран без съпротива за седми мандат. В страната не се допуска никаква опозиция след потушаването на мащабните демонстрации срещу управлението на Александър Лукашенко през 2020 г.
В комюникето на експертната група се обяснява, че "задържаните в наказателните колонии са били подложени на особено дискриминационно отношение" с цел "потушаване на политическата съпротива". "Много от тях са били арестувани по няколко пъти, включително и веднага след като са били освободени за първи път", се подчертава в прессъобщението.
Освен това, с изменението на законите за борба с екстремизма, преследването на адвокати и ефективното поставяне на адвокатската колегия под контрола на министерството на правосъдието, "държавните власти са въвели система, която систематично нарушава правата на беларуските граждани на справедлив съдебен процес", предупреждават още експертите.
Още през март 2023 г. Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека съобщи за възможни престъпления срещу човечеството, извършени от беларуските власти срещу представители на опозицията. В доклада на експертната група се посочва, че задържаните мъже и жени редовно са подлагани на изтезания или малтретиране, включително побои, електрошокове и заплахи за изнасилване.
По данни на неправителствената организация "Вясна", която също е преследвана от беларуските власти, в страната все още има над 1200 политически затворници при население от девет милиона души. Всички опозиционни дейци са или в затвора, обикновено в изолация и без право на кореспонденция, или в изгнание в чужбина. По данни на ООН повече от 300 000 беларуси са избягали от репресиите.
Произволните арести и задържания на политическа основа "се превърнаха в неразделна част от тактиката на беларуските власти", се посочва в комюникето на експертната група.
Това е първият доклад, публикуван от тази група експерти след създаването ѝ от Съвета на ООН по правата на човека през април 2024 г. В него се посочва, че нарушенията са извършени като част от усилията за "запазване на властта" на президента Александър Лукашенко.
"Тези нарушения са широко разпространени, систематични и насочени срещу граждани, които критикуват правителството", се подчертава в изявление на експертите. Те смятат, че има "основателни причини да се смята, че някои нарушения представляват престъпления срещу човечеството", а именно "политически мотивирано преследване и лишаване от свобода".
Последвайте канала на