„Имаше становище, което беше обсъдено и прието на неформално заседание на Министерски съвет. След което бяха проведени преговори, като за председател на работната група бе назначен Асен Василев. Преди малко в пленарната зала беше направено внушение, че няма документи за това; че е правено „на тъмно“, а то има документация. След провала на ротацията тази задача бе оставена на служебното правителство. За съжаление, половин година по-късно, няма никакъв напредък и вместо да се търси решение, което да е полезно за България, ето че една важна тема отново се използва за евтини партийни нападки“, каза Николай Денков.
„Нашата позиция беше, че икономическата спогодба трябва да бъде продължена за още 60 години, но в три части: първа част е за водите на Арда, които ако бъдат използвани извън часовите пояси, които са най-добрите за българската енергетика, да имат съответното заплащане. Втората част касае това България да получи 60-годишен достъп до пристанището в Александруполис с прилежащата му икономическа зона. И третата част – от Александруполис до Русе да се изгради магистрала през Маказа, както и бърза жп връзка от Александруполис до „Капитан Андреево“ и оттам към Северна България през Силистра до Румъния. Това бяха трите изисквания на страната ни, които бяха заложени в договора“, допълни още той.
„Тези неща се обсъждат, след като има постигната договорка и всичко е направено. Виждаме, че „Възраждане“, в желанието си да саботира процеса, го вкарва в зала преди да е завършил преговорният процес“, уточни Асен Василев.
„Това според мен е една добра външна позиция, защото се подписва дългогодишна спогодба, която дава достъп на нашия бизнес до средиземноморско пристанище за 60 години. От друга страна позволява около 10% от водите на Арда да подпомагат гръцкото земеделие“, поясни съпредседателят на ПП.
„Трябваше да бъде защитен интересът на България и той беше защитен в преговорната позиция, която бе приета от Министерски съвет на оперативно заседание. Преговорната позиция и преговорите с Гърция доведоха до това да има изработен проект на договор, който предстоеше да бъде финално обсъден с юридическите екипи и съответните външни министерства“, каза Асен Василев.
Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев отново влезе в директен и ожесточен спор с представители на медиите. Този път конфликтът между бившия финансов министър и четвъртата власт беше заради въпрос за поведението на Кирил Петков в зала.
Василев защити своя колега и обвини в лицето една от репортерките, че е „излъгала“, че заради Петков е било прекъснато пленарното заседание.
Иначе преди да се стигне до този сблъсък в кулоарите на парламента, темата на брифинга на Асен Василев и Николай Денков беше по повод изтеглата спогодба между България и Гърция за използването на водите на река Арда за земеделски цели от южните ни съседи.
От своя страна бившият премиер Николай Денков обясни по темата, че още през м. януари м.г. е била сформира работна група към Министерски съвет, в която са били включени представители на МВнР, на министерството на околната среда и водите, министерството на енергетиката и НЕК.
По думите му е имало „принципно съгласие“ и за трите точки от Атина.
Бяхме на финалната права за подписване на договор между двете правителства. Предстоеше само последно уточняване на някои детайли. Договорът беше за финален преглед във Външното министерство. Но оттам-нататък служебният кабинет не направи нищо по въпроса. Надяваме се този редовен кабинет да довърши процеса, защото това ще е най-добрата защита на българския национален интерес, увери Василев.
Току-що излъгахте! Защо излъгахте? Парламентът прекъсна заради искане от страна на „Възраждане“ на допълнителни хора за изслушване, а не заради това, което казвате. Осъждаме вашето поведение в момента. Извинете се за лъжата!, призова я Асен Василев.
Последвайте канала на