)
„Китайските власти улесняват двустранното сътрудничество и тайните оставки на компоненти с двойна употреба посредством частни компании“, се допълва в доклада.
„Китайските интереси в случая се диктуват от нежелание Русия да загуби войната в Украйна, тъй като подобен изход ще стане победа за САЩ, които са главен съперник на Китай“, каза по видеовръзка пред журналисти генералният директор на естонската разузнавателна служба Каупо Росин.
„Този подход вероятно ще намали зависимостта на Русия от западни компоненти и в дългосрочен план може да подкопае способността на Запада да оказва влияние в тази сфера“, се посочва в доклада.
Китай подпомага производството на военни дронове от Русия, превръщайки се в хъб за контрабанда на ключови западни компоненти за руските въоръжени сили, заяви в публикуван днес годишен доклад за националната сигурност на Естония естонското външно разузнаване, цитирано от Ройтерс.
Естония, както и другите две балтийски републики - Латвия и Литва, насилствено бяха анексирани от Москва по време на Втората световна война и върнаха независимостта си едва през 1991 г. след разпада на Съветския съюз.
Естония, която е страна членка на НАТО, следи руските военни способности, тъй като смята Москва за основна заплаха за своята сигурност, особено след началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
Китай е “основният хъб“ на Русия за внос на високотехнологични стоки с двойна употреба, заобикаляйки западните санкции, се посочва в доклада.
Клоновете на западни компании в Китай вероятно са въвлечи в тези схеми, казва естонското разузнаване.
Москва отрича да има експанзионистични намерения спрямо своите съседи и твърди, че е трябвало да изпрати войски в Украйна, за да се противопостави на това, което смята за враждебен и агресивен Запад, който застрашава собствената ѝ сигурност, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.
От посолството на Китай в Талин засега не са отговорили на запитване на Ройтерс за коментар.
При евентуални такива преговори Русия вероятно ще настоява НАТО да изтегли войските си от източната граница на страната, което, ако успее, ще ѝ осигури доминиращо положение в Балтийския регион.
Русия „по принцип е готова“ да преговаря за прекратяване на огъня в Украйна, но само „за да си поеме дъх“, защото руският президент Владимир Путин не се е отказал от „имперските си амбиции“, каза Росин.
Русия е напът да разшири личния състав на въоръжените си сили до 1,5 милиона души, в сравнение с 600-700 хиляди души през есента на 2022 г., като нови части ще бъдат изпратени в Украйна за придобиване на боен опит, се посочва в доклада.
Русия инвестира значителни средства в разширяване на производството на дронове, включително в производството на усъвършенствана местна версия на иранските дронове камикадзе, се казва в доклада.
Русия не разполага със собствени заместители на части за дронове и до голяма степен си набавя такива от Запада, се казва в доклада.
Те ще бъдат разположени по границите със страните от НАТО - сред които са и балтийските републики - след края на войната, каза Росин и добави, че алиансът трябва да засили присъствието си там.
Близо 80 процента от доставяните на Русия подобни компоненти сега идват от Китай, се посочва в доклада. В по-ранни украински доклади се твърдеше, че близо 60 процента от вносните части, открити в руските оръжия на бойното поле в Украйна, идват от Китай.
Последвайте канала на