)
"Има добри причини за оптимизъм относно по-нататъшен напредък, но все още има много неразрешени изследователски проблеми," добави той.
Алън и ВандеХей признават в статията си, че "надеждността и халюцинациите" остават "Ахилесовата пета на генеративния AI."
Но дали реалността ще оправдае очакванията?
Технологични лидери, включително Марк Зукърбърг, са развълнувани от възможността да заменят средно ниво инженери и разработчици с изкуствен интелект. И ако се вярва на скорошна статия на съоснователите на Axios, Майк Алън и Джим ВандеХей, изглежда, че OpenAI е готова да направи голяма стъпка към подобно бъдеще в рамките на "няколко седмици", пише Futurism.
Въпреки дългогодишните изследвания в областта на изкуствения интелект — и многобройни подобни съобщения в миналото — технологията все още среща затруднения с основните неща. Например, настоящите AI модели често правят нелепи "халюцинации" в текстовете и кода си — грешки, които хора с докторска степен или не допускат, или бързо коригират.
Двамата съоснователи дават смел пример, за да илюстрират идеята си.
Дори един от водещите изследователи на OpenAI, Ноам Браун — който би трябвало да знае, ако компанията е на прага на нещо голямо — написа миналата седмица в Twitter, че има "много неясен AI ентусиазъм в социалните медии в момента."
Заслужава си да се отбележи, че Алън и ВандеХей не са напълно независими наблюдатели: само преди седмица OpenAI обяви партньорство с Axios като част от усилията си да предостави "местни новини на общностите в цялата страна."
С оглед на това, че сегашните AI модели вероятно ще се провалят още в началните етапи на такава задача, това е голямо твърдение, пише dir.bg.
Според Алън и ВандеХей, тези така наречени "супер-агенти" са "създадени, за да се справят с хаотични, многопластови, реални проблеми, с които човешкият ум трудно се справя."
Според статията, някой в индустрията — с голяма вероятност това е OpenAI, която е планирала закрит брифинг за американски официални лица по-късно този месец — е напът да "обяви пробив от следващо ниво, който ще въведе супер-агенти на ниво докторска степен, способни да изпълняват сложни човешки задачи."
"Представете си да кажете на вашия агент: 'Създай нов софтуер за разплащания'," се казва в статията. "Агентът би могъл да проектира, тества и достави функциониращ продукт."
Всичко това, обаче, не значи, че сериозен пробив е невъзможен.
Също така, всички познати досега AI системи се затрудняват при решаването на сложни многоетапни задачи, без да зациклят.
Такъв пробив "може да превърне генеративния AI от забавен, впечатляващ инструмент в истински заместител на човешките работници", предполагат Алън и ВандеХей.
Последвайте канала на