)
„Сълзите сигнализират вътрешни оценки към целите като средство за постигане на цел – като опит за адаптиране на оценките и поведението на целевата аудитория в полза на плачещия“, пишат авторите. „Например, сълзите могат да накарат съпруга ви да спре да прави нещо, което не ви харесва.“
Информацията е от сп. Evolution and Human Behavior
Източник: Университета на Маями
Всички хора плачат. Някои от сълзите ни са предназначени да поддържат очите ни влажни и здрави. Други - служат за почистване на очите от прах, полени и други замърсители.
Сълзите са – повече или по-малко – честни сигнали за начина, по който човек възприема състоянието на света – от най-радостните до най-мрачните моменти.
В статия, озаглавена „Емоционалните сълзи: Какво представляват и как действат“, написана от Дебра Либерман, професор в Катедрата по психология в Колежа по изкуства и науки, в съавторство с Даниел Шницер от Катедрата по психология в Държавния университет на Оклахома и Асмир Грачанин от Катедрата по психология в Университета на Риека, Хърватия, се изследва неизследвана територия в света на емоционалните сълзи, пише medicalexpress.com.
Емоционалните сълзи, обаче, играят друга роля.
Според Либерман, статията заключава, че сълзите са невербални сигнали, които комуникират стойността, която човек придава на действия, идеи и събития.
Сълзите съпровождат велики постижения и тежки загуби. Те се проявяват в моменти на любов, благодарност и гняв. Всеприсъстващият характер на сълзите може да изглежда труден за функционално обяснение.
Въпреки това, Либерман и колегите ѝ предполагат, че сълзите, подобно на викането, крещенето и писъците, изразяват интензитета на изпитваното състояние.
Изследването е публикувано в списанието Evolution and Human Behavior.
Това, което се знае за тях, е, че се предизвикват от силни чувства като гняв, болка, страх или разочарование. Има аспекти на този вид сълзи, които все още не са напълно проучени.
Последвайте канала на