)
*„Дишай” е документален филм, който е първият глас на демокрацията преди 10 ноември 1989 година. Той е за протестния митинг на русенци срещу обгазяването на града им от Химическия комбинат в Гюргево.
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на novini.bg
София е един от най-мръсните европейски градове, а днес за пореден път е затиснат от отровна мъгла. И нека не се лъжем – „заслугата” затова не е само на безхаберните чиновници, които си хрантутим в безполезни безбройни институции, а и на голяма част от софиянци, които не жалят усилия да мърлят по всевъзможни начини.
В България смъртността причинена от замърсяване на въздуха е 3 пъти над средното европейско ниво.
Във всяко от обясненията има части от истината, които формират грозната истина, а тя е, че въздухът, който дишаме е два пъти по-замърсен, отколкото това повеляват европейските и световни стандарти.
Замърсеният въздух причинява много здравословни проблеми, а неотдавна Световната здравна организация излезе със списък от болести причинени от лошото качество на въздуха. В него има голям брой белодробни заболявания, астма и рак и болести, които не са свързани пряко като сърдечно-съдови болести и репродуктивни проблеми. 18 хиляди души годишно или
Или пък да се въведе ред в карането на автомобили в централните части на града. Може семействата да не мислят само за собствения си егоизъм и всеки да кара по един отделен автомобил, а да се извозват общо с един.
Положението можеше да не е толкова трагично за нас, ако всички замесени страни в замърсяването полагаха поне минимални усилия това да не е така.
Примерно да се ограничи отопляването с дърва в богаташките квартали, и с въглища и боклуци в бедняшките.
Припомням, че през 2016 година България стана първата страна членка осъдена от ЕС за неспазване на нормите за фини прахови частици във въздуха в периода от 2010 година до 2014 година. Като зад нас са държави, които се занимават сериозно с тежка промишленост, която замърсява в пъти повече въздуха.
Различни сдружения и официални ведомства постоянно алармират за наличието на завишение на фините прахови частици във въздуха на най-населения български град. Обясненията за причините те дават според интересите си. Едни твърдят, че замърсяването се дължи основно на горенето на твърди материали, а други на многото автомобили, задръстили столицата последните години, които затрудняват и трафика в града. И едните, и другите се обединяват около безспорния факт, че София се намира в такова географско положение, предразполагащо към мъгли.
Също така може и общината, ако има на сърце, да измива улиците по-редовно, а не по веднъж на петилетка, че и на повече години, да речем.
Хич няма да е зле и ние, гражданите, както и ведомствата заедно да положим малко повече усилия така щото да не ни подреждат в срамни световни и европейски класации като мърляци. Това вреди на нашето здраве, не на тяхното.
Резилна класация ни подрежда на трето място в света като столица с най-мръсен въздух, а преди нас са само Сараево и Пакистан. Срамна работа.
по 50 човека на ден умират вследствие на мръсния въздух.
Последвайте канала на