)
„В момента има много промени в политиката, а в медиите се акцентира предимно върху всичко отрицателно. Имаме енергийна криза, продоволствена криза и здравна криза. Това може да изглежда безнадеждно. Много хора обаче намират надежда в това да направят нещо на местно ниво и наистина да видят осезаема разлика в собствените си общности, квартали и градове”.
„Като пример, посетихме много градски градини в градове като Загреб и Сараево. Никога не съм знаела за тях, но това е регионално предимство. Позволява на хората да отглеждат собствени плодове и зеленчуци. Това е важно, защото хората често може да нямат достатъчно пари, за да купуват здравословни местни храни, произведени по устойчив начин — те може да са по-скъпи от полуфабрикатите и да се намират трудно на някои места. Но е лесно да се осигури достъп до парче земя, за да могат хората да отглеждат собствена храна, да се срещат с други хора, които правят същото, и да си помагат”.
„Такива положителни промени често не влизат в новините. Те не струват много, не изискват големи политически решения и лесно се подминават. Надявам се, че през 2025 г. този вид движения ще станат твърде големи, за да бъдат игнорирани, защото ще достигнат критична маса и ще излязат на повърхността, привличайки вниманието на политици, инвеститори и други хора”.
*Тази статия е публикувана за пръв път в Horizon, списанието на ЕС за изследвания и иновации.
Бъдещите ни градове ще бъдат по-зелени, ще генерират по-малко въглеродни емисии и ще бъдат по-красиви, предсказва д-р Анеми Викманс, архитект в норвежкия Научно-технологичен университет в Трондхайм.
Екипът на CRAFT черпи вдъхновение от инициативата на ЕС за довеждане на Европейския зелен пакт до местата, където живеят хората.
Като ръководител на финансирания от ЕС проект CRAFT, тя обединява артистични и културни групи, за да предизвиква устойчиви промени в градските пространства. Тези трансформации ще се осъществяват най-вече чрез местните общности.
Наред с CRAFT проекти като Re-Value, Bauhaus Bites и NEB-STAR работят за постигане на същите цели, като заедно те включват повече от 100 града и общности в Европа.
Подобно на движението „Баухаус” в Германия отпреди век, целта на „Новия европейски Баухаус“ е да обединява градоустройството, науката, технологиите, изкуството и общностния дух, за да се преодоляват големите обществени предизвикателства. Самото изкуство може да бъде движеща сила, защото e широко достъпно в градовете и има силата да подтиква хората към действие.
Ето впечатленията на д-р Викманс за проекта:
Наречена „Нов европейски Баухаус” (NEB), тя цели ежедневието на хората и жилищните пространства да се вдъхновяват от изкуствата и културата, да са в хармония с природата и да включват социално взаимодействие.
Последвайте канала на