Йеменските бунтовници хуси поеха отговорност за изстрелване на ракета срещу Израел

47
© Getty images (архив)

Йеменските бунтовници хуси поеха днес отговорност за изстрелване на балистична ракета към централната част на Израел, а Въоръжените сили на Еврейската държава (ЦАХАЛ) заявиха по-рано, че са прехванали ракета, предаде АФП, цитирана от БТА.

Операцията, осъществена с „хиперзвукова балистична ракета „Палестина 2“, е била насочена към „военна цел на израелския враг в района на Яфа в окупирана Палестина 2“, посочиха в изявление бунтовниците хуси.

От началото на войната в ивицата Газа, която бе предизвикана от безпрецедентната атака на палестинското ислямистко движение „Хамас“ на израелска територия на 7 октомври 2023 г., подкрепяните от Иран хуси извършиха голям брой нападения срещу Израел, твърдейки, че действат в знак на солидарност с палестинците.

Премиерът на Еврейската държава Бенямин Нетаняху заяви вчера, че е поискал от армията да „унищожи инфраструктурата“ на бунтовниците хуси в Йемен, които през последните дни изстреляха няколко ракети по Израел, една от които рани 16 души в Тел Авив в петък вечерта.

Според „Маген Давид Адом“ (МДА), израелския еквивалент на Червения кръст, при нападението няма пострадали.

Според изявлението на израелската армия ракетата е била прехваната, след като преди разсъмване в няколко района на Централен и Южен Израел са прозвучали сирени.

По-рано от ЦАХАЛ заявиха: Ракета, изстреляна от Йемен, е била прехваната от израелските военновъздушни сили, преди да навлезе на наша територия.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
47

Свързани новини

Водещи новини