НА ЖИВО

"Ако ме прекъснете, ще сте позор за българския парламент": Наталия Киселова спря микрофона на Радостин Василев при четенето на мотивите за вота на недоверие

Софиянци предадоха близо 19 тона опасни отпадъци за девет месеца

30
Софиянци предадоха близо 19 тона опасни отпадъци за девет месеца

Близо 19 тона опасни отпадъци са предали софиянци в периода април-декември тази година. Те са събрани разделно и предадени в мобилните пунктове на Столичния инспекторат, след което са обезвредени по екологосъобразен начин.

Най-голямо е количеството предадени стари лекарства: между 80% – 90% от всички събрани опасни отпадъци, следвани от бояджийски материали, перилни и почистващи препарати, химични вещества и други смеси.

Столичният инспекторат обяви на сайта си и графика за събиране на опасни отпадъци за 2025 г. Първата дата, на която домакинствата могат да предадат напълно безплатно събраните количества опасни отпадъци, е 28 януари 2025г., в район „Сердика“ на две места, както следва:

·от 10:00-12:00 ч. на бул. "Кн. Мария Луиза" при районна администрация "Сердика" и

·от 13:00-15:00 ч. кв. Орландовци, ул. "Железопътна", до читалището.

Събирането на опасни отпадъци е част от системния подход на администрацията на Васил Терзиев за справяне с отпадъка в София и включва още трайни решения за елиминиране на нерегламентираните сметища, нови много по-високи изисквания към организациите по оползотворяване на отпадъци от опаковки, увеличение на броя на цветните контейнери, завишен контрол на сметосъбиращите фирми, както и оздравяване на общинския завод за отпадъци.

От Столична община припомнят кои видове опасни отпадъци може да се предават в мобилните пунктове:

·Лакове и бояджийски материали – лакове, бои, разтворители и разредители за бои, мастила, терпентин, лепила;

·Домакински препарати и химикали – перилни и почистващи препарати съдържащи опасни вещества, белина, дезинфектанти, препарати за растителна защита и борба с вредителите, киселини, основи, реактиви и др.

·Замърсени опаковки или опаковки, които съдържат остатъци от опасни вещества;

·Фармацевтични продукти – лекарства с изтекъл срок на годност;

·Флуоресцентни тръби и термометри.

След като бъдат предадени, отпадъците се разделят според вида им и се транспортират при всички мерки за безопасност до инсталация, в която се обезвреждат под строг контрол и при необходимите условия за безопасност.

Последвайте канала на

Десислава Станева
30

Свързани новини

Водещи новини

Софиянци предадоха близо 19 тона опасни отпадъци за девет месеца | Новини.бг