)
Сиви китове в Тихия океан са се смалили с 13 процента за две десетилетия, показва изследване, което дава нови данни за ефекта на глобалното затопляне върху морските бозайници, съобщава БТА.
В изследването, резултатите от което са публикувани в списание Global Change Biology, учените се фокусират върху малка група от около 200 сиви кита в североизточната част на Тихия океан.
Изследването е установило връзка между този спад в размера и нарушаването на океанския цикъл, причинено от изменението на климата, и по-специално на теченията, които позволяват развитието на планктона - храната на китовете.
Намалението е още по-силно изразено при женските, които в миналото са били по-големи от мъжките, а сега са с еднакъв размер.
Предишни изследвания показаха, че тази група китове, които са по-малки и по-слаби, са в по-лоша форма от останалите. "Сега знаем, че телата им са се смалили през последните 20 до 40 години, което може да е ранен знак, че популацията е застрашена от намаляване", обяснява Кевин Биерлих, съавтор на изследването, пред АФП.
Тези китове, които са смятани за "стражи на екосистемата", остават близо до брега и се хранят в по-плитки и топли води в сравнение с други популации сиви китове.
Учените са анализирали снимки с дрон, направени от 2016 г. до 2022 г., на 130 кита, чиято възраст е била изчислена или известна, и са установили средно намаление от 13% в размера на възрастните китове между животните, родени през 2000 г., и тези, родени през 2020 г., т.е. намаление от 1,65 м на китове с размер около 13 м.
"Размерът е много важен за тези животни", изтъква Енрико Пирота, ръководител на изследването. "Той се отразява върху поведението, физиологията, жизнения цикъл, и каскадните ефекти върху животните и популацията, от която са те." Особено засегнати са репродукцията и шансовете за оцеляване на младите по-дребни животни.
Това намаляване на размера може да има сериозни последици за способността на тези китове да се възпроизвеждат и да оцеляват, както и да засегне системата им за хранене.
Последвайте канала на