Генералният директор на полицията на най-младата балканска държава Газменд Ходжа заяви, че полицията е получила информация за оръжията от граждани и от Косовската разузнавателна служба.
Директорът на косовската полиция допълни, че е задържан бивш полицейски служител, който е заподозрян във връзка с оръжията, които са били намерени близо до неговия дом.
На 24 септември миналата година в селището Банска, община Звечан, сръбска въоръжена група атакува служители на косовската полиция и уби един от тях. В престрелката бяха убити и трима от нападателите.
От нападението в Банска досега властите на Косово неколкократно представиха оръжия, конфискувани в северната част на страната, където етническите сърби са мнозинство.
Той и министърът на вътрешните работи в Прищина Джелал Свечля съобщиха, че полицейските операции са били проведени в района на Звечани в посока на селището Рударе.
Косово смята Сърбия за отговорна за нападението, но Белград отрича да има връзка.
Ходжа уточни, че са били конфискувани 1500 боеприпаса, 10 дългоцевни огнестрелни оръжия, 62 зашеметяващи гранати, експлозиви, радиооборудване, пълни и празни пълнители и сръбска военна униформа.
Косовските власти съобщиха снощи, че са конфискували значително количество оръжие в северната част на страната (населена предимно със сърби), за което се предполагт, че са останали там след нападението на 24 септември в селището Банска, това написа вестник „Коха диторе“, цитиран от БТА.
Отговорността за атаката беше поета от бившия зам.-председател на косовската сръбска партия „Сръбска листа“ Милан Радойчич. Радойчич беше арестуван в Сърбия и ден по-късно освободен, а впоследствие Интерпол издаде международна заповед за ареста му.
)