1051-годишен български чинар кандидатства за „Европейско дърво на годината“

82
1051-годишен български чинар кандидатства за „Европейско дърво на годината“
© pixabay

България е представена от величествения 1051-годишен чинар, който получи най-голяма подкрепа в конкурса "Дърво с корен 2022 - #ClimateOfChange" с 1593 гласа. Дървото, което се намира в близост до Аспаруховия мост, е номинирано от Мария Стефанова и децата от клуб "Ела какъвто си" - група за подготовка за гражданско образование. То съществува още от Първото българско царство и е най-старото във Варненска област. Направило е впечатление дори на чешките археолози - братя Шкорпил, които го споменават в свои записки, поместени в Известия на Варненското археологическо дружество от 1921 г. Въпреки обгорената си коруба, всяка пролет разлиства прекрасна зелена корона, което заедно с легендите, че силната му енергия лекува, го превръща в любимо място за посещение на варненци. Чинарът е вписан в Регистъра на вековните дървета през 1969 г.

Гласуването в конкурса "Европейско дърво на годината 2023" започна по традиция на 1 февруари. Всички, които желаят да се включат в избора на най-интересно и любимо дърво, могат да гласуват онлайн до 28 февруари на интернет страницата www.treeoftheyear.org.

В тазгодишното издание за любовта на публиката и титлата "Европейско дърво на годината" се състезават 16 дървета от 16 държави. Символи на отминали времена оцелели във враждебна среда, свидетели на историята и нашата връзка с природата, забележителните дървета от Белгия, България, Великобритания, Естония, Испания, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Словакия, Унгария, Франция, Холандия, Хърватска, Чехия и присъединилата се за първа година Украйна, разказват своите вълнуващи и провокиращи истории, съобщават организаторите.

В последната седмица на гласуването от 00:00 часа на 22 февруари текущите преброявания на гласовете ще бъдат скрити, за да може победителят да остане в тайна до официалната церемония по награждаването, която след период на онлайн и хибридни формати отново се "завръща" в Европейския парламент. Тя ще бъде проведена на 21 март под патронажа на евродепутатите Людек Нидермайер и Михал Виежик.

"Дърветата са неделима част от пейзажа, произвеждат кислорода, който е жизненоважен за нашето съществуване. Те са и крайъгълен камък в борбата ни с климатичните промени. Места на паметта, свидетели на промените в обществото. Нека ги ценим като партньори в нашия живот. Живот, който понякога трябва да забави своето темпо, за да ни позволи да погледнем короната на вековно дърво и да осъзнаем, че сме временно на този свят. Сегашният конфликт в Украйна ни показва колко би спечелил светът, ако някои хора можеха просто да седнат под едно дърво и да помислят за последиците от своите решения" - каза Людек Нидермайер, евродепутат и посланик на конкурса.

Можете да проследите пътешествието на Макбрайд в Инстаграм и Туитър профилите на организаторите на конкурса.

Всички претенденти за наградата можете да разгледате тук.

Гласуването за европейско дърво на годината се извършва чрез посочване на електронна поща и задължително избиране на две от дърветата финалисти. За да бъде зачетен гласът ви, той трябва да се потвърди чрез връзка, изпратена на електронния адрес, от който е подаден.

По време на гласуването за "Европейско дърво на годината 2023" ще бъде възстановена още една традиция, прекъсната за периода на пандемията. Небезизвестният "търсач на дървета" и дългогодишен поддръжник на конкурса Роб Макбрайд отново ще се опита да обиколи колкото се може повече от дърветата-финалисти, за да ни помогне да се запознаем по-добре с тях. Пътуването му започна на 1 февруари от Полша, гр. Лодз и дъба "Фабрикант" и ще продължи към крушата в Драшов в Република Чехия на 3 февруари.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
82

Свързани новини

Водещи новини

1051-годишен български чинар кандидатства за „Европейско дърво на годината“ | Новини.бг