Цветан Цветанов: Пътната карта на „Турски поток“ е изчезнала от "едно" деловодство

14
Цветан Цветанов: Пътната карта на „Турски поток“ е изчезнала от "едно" деловодство
© Пресцентър ПП Републиканци за България

„Турски поток“ е олицетворение на зависимостите спрямо Русия, нямаше защита на никакъв национален интерес. Над 1 млрд. лв. отидоха за транзитен проект, без нито едно разклонение на територията на страната. По Закона за достъп до обществена информация поискахме да видим пътната карта, договорена между Теменужка Петкова и „Газпром“. От Министерството на енергетиката ни отговориха официално, че тази карта липсва в деловодството. А тя е разковничето на казуса.

- „Триморие“ е инициатива, в която участват президентите на 12-те прилежащи държави. Явно се е породила ревност от присъствието на Радев в инициативата. Накрая Борисов отдели едни 20 млн. лв. за проекта, по който американците дадоха 1 млрд. долара.

- Къде по трасето се разделиха пътищата ви с Павел Вълнев?

- Ако съдим по това, което се получи в Благоевград, изборната активност за съжаление ще е рекордно ниска.

- В 45-ия парламент страната имаше нужда от правителство, за да се внесе в Брюксел планът за възстановяване и устойчивост, да се актуализира бюджета. Не се получи. Дошло е времето на националните приоритети. И съм убеден, че в следващ парламент ще се появят плаващи мнозинства по теми, но най-вече – постоянно мнозинство, което да подкрепя рамката на приоритетите. Както се случи в Израел и Кипър. Сега ние нямаме силен външен политически глас – в Република Северна Македония ни намразиха, с ЕС сме некомуникативни.

- Грешно е да мислим, че администрацията ще гласува изцяло за ГЕРБ - заради привилегиите, които получи от Борисов, и заради бъдещите уволнения от страна на "тази" различна власт. Чистка няма, преценката е по професионални качества.

- Зад този документ стои реализирането на проект, ощетил българския данъкоплатец с милиарди. И тази сума не може да бъде възстановена от транзитни такси.

- Известно е, че имаше спорове още около назначаването на г-н Борисов за главен секретар на МВР. Но документална следа не се намери. Когато бях вицепремиер и министър на вътрешните работи вмешателство в работата на правителството не е имало.

- Не са се разделили. Той се оттегли от политиката, но ще развива гражданска платформа за активизиране на българите, живеещи в чужбина. В постоянен контакт сме и продължаваме да работим заедно.

- Нямаше такава информация. По това време имаше натрупани много дефицити. Организираната престъпност беше голям проблем – поръчкови убийства, отвличания, въоръжени грабежи по автомагистралите. Започнахме активна работа с Европол, ДЕА откри офис в България. Правоохранителната и правораздавателната системи работеха ефективно, започнаха разследвания по стари случаи, сред които може да е имало и такива, свързани с Борисов. Но господар на досъдебното производство е прокуратурата и там прецениха, че някои преписки трябва да бъдат прекратени. Аз никога не съм се поддавал на натиск и затова минах през цялата съдебна процедура. Срещу мен започнаха политически процеси.

- Още когато от ГЕРБ обявиха съществуването на такъв план се разбра, че той е минал през три актуализации. После се оказа, че втората актуализация е била по-добра от третата. По-лошото е, че липсва концептуално мислене, особено за енергетиката. Всички държави в ЕС се концентрират върху трансформацията в този сектор, тук можеше да се помисли поне за газови турбини в "ТЕЦ Марица Изток 2", за да можем да усвоим евросредствата. В нашата програма акцентираме върху дигитализацията и електронното управление, в което няма ляво и дясно.

- Разбира се.

- Сега моята тогавашна прогноза става реална. Ще има не толкова подем на втория и третия играч от 4 април, колкото срив на ГЕРБ. Видяхме, че в Благоевград ГЕРБ вече е на трето място, при положение, че включиха целия си партиен и административен капацитет. Това е ясен сигнал.

- Служебното правителство не си пилее времето, а подготвя и бъдещата актуализация на бюджета, която ще бъде представена на следващия парламент, за да може той ад-хок да започне работа. Средният и малкият бизнес в момента изнемогват.

- Съдейки по „Турски поток“ и разговорите на Борисов, Петкова и Дончев с хора от забранителния списък на ЕК и САЩ, изводите се налагат сами. Борисов никога не е бил принципен в позициите си спрямо Русия – нито по случая „Скрипал“, нито по случая „Гебрев“. Когато бях ръководител на парламентарната група на ГЕРБ и вземах отношение по темите, бях укоряван дори от руския посланик. Що се касае до „Триморие“, още през 2019 г. ние от Евро-атлантическия център за сигурност, анонсирахме темата за необходимостта от дигитална, транспортна и газова свързаност между Балтийско, Черно и Адриатическо море. Тогава никой не ни обърна внимание. Когато Борисов беше на едно посещение в Атина през 2020 г. и го попитаха за „Триморие“, той заприпомня някакви проекти, които нямат нищо общо с темата.

- Теренът е доста по-спокоен – няма ги репресиите и включването на всички държавни структури в предизборния процес. На предишните избори кабинетите на областните управители се бяха превърнали в предизборни щабове. Структурите на МВР работеха съвместно с тях, за да обслужат управляващите. Така действаха и инспекторатите по образование. Сега горските, „Напоителни системи“ и МРРБ няма да имат възможност да подпомагат корпоративния вот.

Интервю на председателя на Републиканци за България Цветан Цветанов за "БАНКЕРЪ"

- Вие бяхте първият български политик, заговорил активно по проекта „Триморие“. Как си обяснявате „активното“ мълчание по темата, докато ГЕРБ беше на власт? Борисов ли е, според вас, човекът на Кремъл в България?

- Г-н Цветанов, според вас през 2013 г. Пеевски и някои хора зад него са покварили премиера Борисов и корупцията в България е получила сериозен тласък. Но още в онези времена миналото на г-н Борисов се свързваше с предполагаеми връзки със силови групировки, контакти с подземния свят, принадлежност към ДС. Като министър на вътрешните работи, попаднахте ли на потвърждения на тези информации?

- Значи ли това, че оценката ви за служебния кабинет е положителна?

- Какво показва в момента предизборния терен, през погледа на Републиканци за България?

- Консенсусът е много трудна дума в нашия политически речник, а видяхме какво се получи в Израел и Кипър – обединено управление за национално единство, с напълно несъвместими политически сили. Ще научим ли някога този политически урок?

- Могат ли от едно министерство да изчезнат без следа документи от стратегическа важност?

- На невежество ли го отдавате, или на други фактори?

- По линия на МВР не излезе ли информация за биографията на Борисов?

- Преди изборите на 4 април т. г. вие прогнозирахте, че ГЕРБ ще падне на 500 000 гласа. Как виждате ситуацията сега?

- Самият вие все още ли работите във фирма на Вълнев?

- Смятате ли, че корпоративният и „административният“ вот няма да повлияят и на тези избори?

- Става ясно, че планът за възстановяване и устойчивост на ГЕРБ отново дава предимство на държавните гиганти като „Булгартрансгаз“, ВИК-холдинга и пр., а бизнесът пак е подценен. Какъв е вашият прочит на този документ?

- Ще тръгне ли нагоре изборната активност на 11 юли?

Над 11 г. не може да бъде реализиран. Това са нещата, за които трябва да се говори. Въпреки многото критики, служебното правителство направи важни кадрови промени, които ни дават спокойствие и гаранция за предстоящите избори.

След парламентарните избори през 2014 г. се почувства, че нещо се е случило. Преломният момент дойде, когато проф. Веселин Вучков излезе от МВР. Появиха се зависимостите във властта, доразвити впоследствие по времето на Румяна Бъчварова като министър. Но не бива всички привърженици на ГЕРБ да бъдат идентифицирани с Бойко Борисов, Теменужка Петкова и Томислав Дончев.

Същевременно интерконекторът с Гърция тъпче на място от десетилетие.

То и в корупцията няма ляво и дясно.

Точно така. Създаването на електронно управление ще обедини всички политически формации.

Последвайте канала на

Novini.bg
14

Свързани новини

Цветан Цветанов: Пътната карта на „Турски поток“ е изчезнала от "едно" деловодство | Новини.бг