)
"За мен държавата е един общ жив организъм. Смятам, че местната и централната власт трябва да работят заедно, а не една срещу друга, затова е много важно да има редовен кабинет". Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на откриването на Общото събрание на Националното сдружение на председателите на общински съвети в Република България (НАПОС-РБ). Събранието се провежда днес в пловдивски хотел, предаде БТА.
"Хората се интересуват да живеят по-добре, да се чувстват сигурни, да имат някаква предсказуемост в техния живот и да виждат перспектива в държавата си. Ако местната и централната власт не си помагат, няма как да има успех", допълни Гуцанов.
На откриването на Общото събрание присъстваха още министърът на околната среда и водите Манол Генов, кметът на Пловдив Костадин Димитров и Даниел Панов, кмет на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
)
Министър Гуцанов към общините: Всички сме в една лодка, нека защитим средствата по НПВУ
По време на събранието председателите на общинските съвети ще обсъдят въпроси, свързани с новата методика за такса смет, организационното състояние на НАПОС-РБ и популяризирането на асоциацията. Това заяви председателят НАПОС-РБ Венцислав Спиридонов.
"Проблемът за новата методика за такса смет ще предстои пред общинските съвети и въобще пред местната власт, така че се надяваме да достигнем до правилното решение, за да са доволни гражданите, местната и централната власт", каза Спиридонов.
По неговите думи такова решение би могло да бъде въвеждането на принципа "замърсителят плаща". "Винаги съм казвал, че не е справедливо. Аз живея в къща. Над мен има една баба, която плаща същата такса смет, която аз плащам с двете си деца. Ясно е колко повече смет ние изхвърляме, отколкото тази възрастна жена. Презумпцията на Европейската комисия и решението, което трябва да се установи в България е, че всеки трябва да плаща за толкова, колкото замърсява", допълни още председателят на НАПОС-РБ.
Темата за таксата "битови отпадъци" беше засегната и от кмета на Пловдив Костадин Димитров. "Говорейки за такса "битови отпадъци", ние имахме предизвикателство през изминалата година. Много от общините вдигнаха таксата. Сега, с въвеждането на новата методика, има колебание дали тя отново да бъде вдигната в някои от общините. Много ясно трябва да си даваме сметка, че налагайки нормативни и законови промени трябва да се съобразяваме с манталитета на българина, който ако има възможност, бяга от правилата", посочи Димитров.
Последвайте канала на