)
„Обсъди се възможността да се открият повече специалности на темата „Киберсигурност“ в училищата.
„По тази тема е нужно да имаме много добре подготвени експерти и да допуснем да изостанем в този толкова важен сектор“, каза още кметът на София.
„Радвам се, че за първи път мога да съобщя за началото на инициатива в работата ни за създаването на различни образователни форми по сигурност в интернет. В края на миналата година подкрепихме платформа за образование и платформа в областта на киберсигурността чрез подписване на споразумение между Военна академия, Асоциацията за развитие на София, Софийски форум за сигурност, Българско ядрено дружество и Национална браншова асоциация „Електрическа мобилност“. Една от целите на тази платформа е разработване и предоставяне на различни образователни формати по киберсигурност“, каза Йорданка Фандъкова.
Дигиталната информация промени начина, по който хората общуват. Необходими са дигитални умения на почти всички работни позиции. Забързани с усилията да обучим повече хора е важно да не пропуснем рисковете, които се крият в дигиталното общуване. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова по време на конференция на тема "Киберсигурността в Европейския съюз: начини да отговорим на все по-нарастващите заплахи", предаде репортер на Novini.bg.
Много важна отговорност за мен като кмет, са сигурността на данните на информационните системи в София. Затова залагаме много сериозни изисквания и правим проверки на информационните системи“. Фандъкова увери, че личните данни в столицата, са защитени в най-висока степен.
По думите ѝ в София с киберсигурност са ангажирани повече от 40 000 експерти. „За да отговорим на предизвикателствата в съвременния свят е важно образованието по киберсигурност. Инвестициите в нови технологии гарантират по-голяма сигурност в дигиталното общуване“, подчерта Фандъкова.
Предстои през този месец да обявим онлайн анкета, която цели да събере информация за подготовката по кибер сигурност сред учениците, стана ясно от думите ѝ.
Последвайте канала на