Novini.bg

Международна група доброволци разкопава двухилядолетна история по българските земи (снимки)

25
Международна група доброволци разкопава двухилядолетна история по българските земи (снимки)
© Булфото

6

Шестима доброволци от Италия, Франция, Великобритания и САЩ започнаха в началото на седмицата участието си в археологическите проучвания на Античния керамичен център край Павликени.

Античният керамичен център е целогодишно отворен музей на открито, в който посетителите се запознават с керамичното производство на римляните през II - III век по нашите земи. Римската вила рустика, около която е обособен обектът, е била е един от най-значителните центрове за производство на керамика в провинциите Долна Мизия и Тракия. На територията на керамичния център са открити и проучени над 50 пещи за керамика. Археологическата база, в която нощува международната експедиция, е изградена с парчета от римски тухли и керемиди, намерени на обекта, и базалт от близкия вулкан Чатал тепе. В музейната сграда са представени археологически находки, открити при проучванията. До музея е изградена и част за експериментална археология с басейни за пречистване на глина, грънчарска работилница и пещи за изпичане на керамика, направени по модел на оригиналите, открити по време на разкопките.

Археологическите проучвания тази година ще завършат до 31 август и краят на разкопките ще бъде отпразнуван по римски образец с всенародни тържества.

За втора поредна година проучванията на Античния керамичен център се правят с доброволци. Той е един от многото археологически обекти, за които държавата не отпуска средства. Интерес от страна на доброволците обаче не липсва, до момента над 20 души са взели участие в разкопките. Хора от различни градове, с различен начин на живот и различни професионални интереси, свързани чрез любовта си към историята, работят абсолютно безвъзмездно за разкриването, проучването и популяризирането на двухилядолетната история на Античния керамичен център. Сградата, която проучват, датира от първата половина на III век сл. Хр. и в нея са живяли работници на римската вила. Тази година е установен цялостният план на сградата. Открити са и две огнища, които свидетелстват, че помещението е жилищно. То представлява квадратна къща с двускатен керемиден покрив. Пред входа има покрит навес, под който е разположено и едното огнище. Сградата е едноетажна, със стени от камък в основата и дървено-глинена конструкция нагоре. Просъществувала е до първите десетилетия на III век, когато е била изоставена, заради заплаха от варварски нашествия, но не е опожарена, а се е разрушила от само себе си.

На 2 септември на Античния керамичен център ще се проведе фестивал на античните римски занаяти Terra Antiqua Balcanica, където посетителите ще имат възможност не само да видят, а да преживеят един ден, изцяло посветен на римските традиции. Ще могат да усъвършенстват стрелбата с лък, сами да направят керамичен съд, да похапнат римски ястия, да наблюдават римския процес, мода и търговия, и да се включат в безплатната беседа из обекта. Входът е свободен, пише БТА.

Те са с различни професии и занимания. Валентина Сабуко от Италия е студентка по културно наследство, Уил Коутън и Рийд Мийдор от САЩ работят онлайн, Офели Плар от Франция е IT специалист, а Остин Уилямс от Великобритания е студент по маркетинг. Само Кати Либи от САЩ, която работи във Великобритания, е археолог. Тя е единствената, която има опит. Останалите доброволци никога не са участвали в археологически разкопки. И шестимата са за първи път в България. Те ще прекарат в Античния керамичен център една седмица, като ще нощуват в археологическата база и всеки един доброволец ще представи кулинарни специалитети от традиционна за страна си кухня.

Историческият музей в Павликени предоставя на международната група доброволци уникалната възможност да участват в действителни археологически проучвания на обект на близо две хилядолетия, да почистят римска керамика, открита по време на разкопките, както и да вземат участие в документирането на откритите структури под ръководството на археолога на музея Калин Чакъров.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
25

Свързани новини

Водещи новини

Международна група доброволци разкопава двухилядолетна история по българските земи (снимки) | Новини.бг