Руска медия: Турция разцепи съюза на САЩ срещу тероризма в Сирия

22
Руска медия: Турция разцепи съюза на САЩ срещу тероризма в Сирия
© gettyimages (архив)

Операцията на турската армия в Северна Сирия, наречена "Ефратски щит", за пръв път разцепи действащата там международна коалиция начело със САЩ, пише "Комерсант".

"В контекста на борбата с ИД руският президент Владимир Путин и Барак Обама ще си сверят часовниците на 4 септември, когато Г-20 ще заседава в Китай; Обама може да разговаря и с Ердоган", пише изданието "Независимая газета". "Военната операция на Турция в Сирия изненада САЩ, особено на фона на сблъсъците с кюрдите, твърдят американски служители", цитирани в статията.

"Вашингтон имаше съмнения дали настъплението на Анкара ще бъде стремително и успешно; щурмът на Джараблус обаче приключи за часове - ИД не оказа сериозна съпротива, с което учуди Пентагона. Но американската администрация все още се страхува, че нейният съюзник в НАТО може трайно да затъне в Сирия, да се фокусира върху борба с кюрдите и така да осуети ликвидирането на ИД", пояснява всекидневникът.

"Комерсант" цитира появили се вчера нови потвърждения, че действията на турския президент Реджеп Ердоган разклащат западната коалиция и поставят под удар американския сценарий за борба с ИД. "Въпросът със сигурност ще влезе в дневния ред на предстоящите идната седмица преговори между министъра на отбраната на САЩ Аштън Картър и турския му колега Фикри Ъшък", прогнозира изданието.

"Отначало Вашингтон реагира положително, но после заяви, че е неприемливо Анкара да продължи настъплението срещу сирийските кюрди, смятани от Турция за терористи, а от САЩ - за главна ударна сила на оглавената от тях коалиция. Белият дом обеща да спъва войната срещу сирийските кюрди - впрочем без да уточни колко далеч може да стигне Вашингтон. Разногласията по кюрдския въпрос може да разрушат американската коалиция в Сирия, чието създаване президентът Барак Обама нарежда сред основните си постижения в борбата с групировката "Ислямска държава" (ИД)", предупреждава вестникът.

"Русия и САЩ обсъждат конкретно съвместни операции срещу терористите в Алепо - това се потвърждава и на равнище източници, и на равнище външни министри. Пред очите ни се оформя една пълноценна сензация. Проблемът е само там, че в крайна сметка практиката почти неизбежно ще се строши при сблъсък с идеологията", се казва в коментар от "Взгляд". Полето за сътрудничество между руските и американските войски по принцип е стеснено до минимум, изтъква изданието. В заключителната фаза от предизборната кампания в САЩ за Вашингтон ще е особено трудно да обясни защо е решил да действа съвместно с Москва, която не признава основното искане на американската дипломация - да се оттегли сирийският лидер Башар Асад.

"С оглед търканията с Вашингтон Анкара може да направи завой към Москва и руско-турското сътрудничество вече не изглежда невъзможно, посочва той. "Русия открай време заема принципни позиции, приканва към обединение с цел победа над чудовището ИД", казва експертът Вениамин Попов. "Дай боже, това да стане - един съюз между Турция, Иран и Русия може коренно да преобърне ситуацията по всички фронтове. Американците също полека-лека схващат, че това е необходимо. Обединяването обаче не е лесна работа, не става за ден или два. Но и най-дългият път започва от първата крачка", коментира аналитикът.

Бойците от ИД обаче се затаиха, подразделенията им де факто се държат настрана от главните битки през последните месеци. Хората, развели черно знаме, не участват в сражението за Алепо по най-трудните направления. "Ан Нусра" пък постоянно "се пребоядисва", което хвърля в силен смут американските аналитици, посочва "Взгляд".

Всяко излитане на всеки самолет от руската бойна авиация е пряка или косвена подкрепа за "престъпния режим на Асад". Значи трябва да се подберат такива цели за съвместни операции, които да изглеждат еднозначно. Идеалният противник в случая естествено е ИД или например "Фронт Ан Нусра".

Накрая може да се изнамерят някакви компромисни цели; Русия и САЩ демонстративно ще проведат няколко общи въздушни операции. Всяка атака срещу противникови цели със сигурност ще ги унищожи, значи ще отслаби позициите и възможностите на ИД. Това вече е нещо. А и самият факт, че действията реално се координират поне малко, също би бил добра новина. Но е крайно трудно да си представим, че така ще бъде постигнат някакъв пробив в основните болезнени точки от фронта в района на Алепо, добавя руският електронен вестник.

Последвайте канала на

БТА
22

Свързани новини

Водещи новини

Руска медия: Турция разцепи съюза на САЩ срещу тероризма в Сирия | Новини.бг