)
Английският, вторият говорен от най-много хора език в света и основен работен език на европейските институции, може да отпадне от списъка с официални езици на ЕС, след като Великобритания напусне блока, заяви Данута Хюбнер, председател на конституционната комисия на Европейския парламент, цитирана от Ройтерс.
Английският е и един от трите езика, използвани за кандидатстване за патенти в ЕС. Това дава на англоезичните изследователи и компании предимство пред конкуренцията, отбелязва Ройтерс.
Говореният от най-много език в света е мандарин (китайски), използван от близо един милиард души.
Английският може да остане работен език, дори ако вече не е официален, но запазването му като официален език ще изисква съгласието на всички страни членки, заяви Хюбнер. Възможно е и правилата да се променят, за да позволят на страните да номинират повече от един официален език, добави тя.
Всяка страна членка на ЕС има право да номинира един език на ЕС за официален. Английският е най-говореният език в Европа и официален език в три страни членки, но само Великобритания го е избрала официално в Брюксел. Ирландия избра гаелския, а Малта - малтийския. След като Великобритания излезе от ЕС, английският може да отпадне, заяви Хюбнер на пресконференция за правните последствия от британския референдум.
Символичното, макар и непрактично решение ще намали още влиянието на Лондон на континента и ще вбеси ирландците, отбелязва Ройтерс.
Френският беше доминиращ в европейските институции до 90-те години, когато влизането на Швеция, Финландия и Австрия промени баланса. Ефектът се засили от централноевропейските и източноевропейски страни, които са приели английския като втори език. Документите и правните текстове на ЕС се превеждат на всичките 24 официални езика на общността. Ако английският не е официален език, Великобритания ще трябва сама да извършва тези преводи.
Последвайте канала на