ЕК смъмри България и още 11 страни, че не дават пари за сделката с Турция

16
ЕК смъмри България и още 11 страни, че не дават пари за сделката с Турция
© Gettyimages

ЕК разкритикува 12 страни - членки на ЕС, че все още не са внесли своя дял във фонда на стойност 3 млрд. евро, които трябва да бъдат предоставени на Турция като част от споразумението за бежанците, писа електронното издание "Политико", цитирано от в. Сега.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който вчера беше на визита в Турция, обяви, че броят на имигрантите и бежанците, които влизат в Европа през Егейско море от Турция, е намалял значително. Трафикантите на хора бързо могат да се ориентират към нови маршрути и държавните власти не трябва да спират преждевременно с мерките за сигурност, подчерта той.

Данните са от доклада, който институцията представи в сряда за изпълнението на сключената на 18 март договорка между ЕС и Турция. България, която трябва да внесе 5.9 млн. евро по Механизма за бежанците в Турция, е сред държавите, които не са дали обещаните средства. Другите страни са Белгия, Австрия, Полша, Литва, Словения, Хърватия, Румъния, Гърция, Кипър, Малта и Испания. В доклада на ЕК се подчертава, че тези държави трябва бързо да изпълнят поетите ангажименти. Брюксел обеща за 2016 г. да отпусне 3 млрд. евро на Анкара, за да я подпомогне за справянето на мигрантите. 1 млрд. евро от тази сума се предоставя от бюджета на ЕС, а останалите - от хазната на всяка от 28-те държави членки. Досега 16 от тях са внесли обещаните суми и те възлизат на 1.61 млрд. евро.

На вчерашната си среща в Люксембург вътрешните и правосъдните министри от ЕС окончателно одобриха създаването на единен регистър на пътниците на авиокомпаниите, предаде БНР. Информацията ще се споделя между 28-те страни членки с цел бързото проследяване на лица, заподозрени в престъпления. За да влезе в сила, документът трябва да се синхронизира от парламентите на страните членки. "Това безспорно е едно добро решение за оптимално събиране и обмен на информация между всички нас и е предпоставка за по-ефективна борба срещу организираната престъпност и тероризма", подчерта българският вътрешен министър Румяна Бъчварова. "Към този момент България и някои други държави членки нямат възможност да се възползват пълноценно от важни системи на ЕС, а същевременно страни като България ежедневно обезпечават сигурността по една от най-важните и чувствителни граници на ЕС", каза тя. Холандският правосъден министър Ард Ван Дер Стьор, чиято страна в момента е ротационен председател на ЕС, заяви, че има консенсус и за нова европейска директива за борба с тероризма.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
16

Свързани новини

Водещи новини

ЕК смъмри България и още 11 страни, че не дават пари за сделката с Турция | Новини.бг