Седемминутното, публикувано в интернет от медийния клон на „Ал Кайда”, според анализите е записано миналия месец. В средата на юни „Ал Кайда” обяви, че Зауахири е избран за лидер на терористичната мрежа.
Във видеото Зауахири нарече сирийския президент Башар Асад „лидер на криминална групировка, която е подобна на други предателски групировки”.
Подобни закъснели декларации за подкрепа, които „Ал Кайда” е правила и преди, са приемани от експерти по сигурността като доказателство, че продемократичните движения са оставили „Ал Кайда” в голяма степен наблюдател.
Лидерите на организацията, първо Бин Ладен, а сега и Зауахири, се борят да се доберат като послание до младите демонстранти, които очевидно малко се облягат към тяхната идеология.
Той заяви, че тяхното движение, което има за цел да събори авторитарния лидер на страната, се корени в по-голям регионален конфликт със САЩ и Израел.
В обръщение към протестиращите Зауахири се опитва да свърже мрежата си с народното им движение, а Асад – със САЩ.
„САЩ, които си сътрудничиха с Башар Асад по време на целия му режим, твърдят днес, че застават до вас, когато видя, че той е повален заради земетресението на вашия гняв”, твърди Зауахири.
)