Сметната палата: НЗОК непрекъснато харчи все повече за медикаменти

share

Има ли вероятност докладът на Сметната палата за цените на лекарствата, които се заплащат с публични средства, да последва пътя на парламентарния доклад за високите цени на лекарствата към прокуратурата?

Одитът обхваща периода 2008-ма до 2011-та година. За този период одиторите отбелязват, че касата непрекъснато харчи все повече за медикаменти. Друг извод е, че нормативната уредба, регулираща ценообразуването и реимбурсирането на лекарствата, е твърде сложна, обемна, с чести необосновани промени, предаде БНТ.

Този доклад се размина с очакванията, че ще бъде направен анализ с ясни причини и отговорности защо миналата година например касата е плащала в пъти по-високи цени за някои от най-скъпите лекарства, отколкото е плащало здравното министерство.

Докладът в по-голямата си част е преглед на законодателството, което регулира цените. И все пак един от важните изводи е, че нормативите се променят твърде често без обосновка, което ги прави неефикасни.

Ако трябва да се извади някакъв акцент от одитния доклад, който би обяснил ценовия шок от миналата година, то той е за работата на комисията по цени и реимбурсиране. Сега там разчитат производителят сам да регистрира по-ниските си цени. Но не са предвидени санкции, ако не го направи.

Така се оказва, че години наред не са актуализирани цени, които през това време са паднали в пъти. Липсва и срок, в който комисията сама да прави проверки, както и да ги променя служебно.

Одиторите отчитат също така, че комисията системно и необосновано бави регистрацията на иновативни лекарства с по-висока ефективност. Едно от обясненията е липса на административен капацитет, но също и на възможност за контрол от страна на здравното министерство.

Сега тази комисия засили работата си, почти всяка седмица се съобщава за намаляване в доста от случаите драстично на цените на лекарствата.

Освен констатации, в доклада не е посочена конкретна вина и отговорност - може би затова здравният министър не смята да го праща в прокуратурата.

Аз казах, че го приемам и няма да правя възражения. И официалният доклад вече ми е връчен. Дадени са ни указания и на МЗ, и на НЗОК, за общи действия и ние ще ги предприемем. Имаме шестмесечен срок, за да изпълним всички указания на Сметната палата, каза Десислава Атанасова.

От Сметната палата отчитат, че няма как Националната здравна каса да разчита на отстъпки от цените на лекарствата, защото те са на добра воля от производителите. От касата вече поискаха промени в регламентите - да плащат само лекарства, за които е договорена отстъпка. Въпреки че днес директорът на касата не беше с толкова твърда заявка.

"Продължаваме да търсим законов начин, по който колегите да дойдат и да договарят цени. Но бързам да ви кажа, че по данни на Ай Ем Ес, в момента ние имаме най-ниските цени на лекарства, които се заплащат с обществени средства", обяви д-р Пламен Цеков, директор на НЗОК.

Изглежда производителите и фармацентите вече са дали знак, че няма начин да бъдат задължени да дават отстъпки. Пък и примерът на съседна Гърция, в която заради различни ограничения, много производители се оттеглиха.

"Затова ние не искаме, както се казва, да претопляме манджата, искаме да вървим стъпка по стъпка и да имаме един разумен диалог, така че хем агнето да е цяло, хем вълкът да е сит", каза Цеков.

Така вече д-р Цеков изпълнява една от препоръките на одита за оценка на ефективността на предлаганите промени. Другата важна препоръка е приемането на национална лекарствена политика.

Водещи новини

Още новини