Психичноболните могат да бъдат приемани по спешност в държавните болници.
Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия държавния експерт в Министерството на здравеопазването д-р Анна Варсанова по повод оплаквания, че душевноболни хора, които са опасни за обществото, се разхождат свободно между нас.
Директорът на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски д-р Цветослава Гълъбова заяви, че националната политика за психиатричната помощ не е осъществена, останала е само на хартия и в сектора са нужни спешни реформи. "След лечението между съответната болница и пациента се прекъсва връзката. Липсва и помощта от страна на обществото, той остава само на медикаментозно лечение, което не му помага изцяло", добави тя. Гълъбова напомни, че всяко лечебно заведение в България е длъжно да оказва спешна помощ, в това число и психиатричните болници. По преценка на лекаря човек може да бъде задържан там за 24 часа.
Д-р Варсанова каза, че има различни държавни рехабилитационни програми, в които болните са включвани. Тя призна, че държавата има още доста какво да направи в тази посока. По думите й, зачестяват депресиите и невротичните разстройства, но не и тежките психични заболявания.
Д-р Гълъбова съобщи, че лекар в психиатрична болница с 15 г. стаж получава 620 лв. месечна заплата и на медиците се налага да работят допълнително в частните си кабинети и като съдебни експерти.