Зачестяват заболяванията от трихинелоза сред хората през последните години. Всички епидемии са възникнали след консумация на непроверено от ветеринарните органи месо и месни продукти от диви и домашни прасета. Това съобщи д-р Нася Чамурова - паразитолог Регионална здравна инспекция - Сливен.
Заболяването при хората започва от 5 до 40 дни след консумиране на заразеното месо, с болки в корема, повръщане и диария. Температурата се повишава до 39-40 С, появават се обриви по кожата, оток на лицето , възпаление на очите, затруднено гълтане, дрезгав глас. Характерни за трихинелозата са мускулните болки по крайниците, ребрените , дъвкателни и гълтателни мускули. Могат да настъпят усложнения от страна на сърдечно- съдовата система, нервната система, черния дроб.
След преболедуване дълго време е налице намалена работоспособност, мускулна слабост, лесна умора. Понякога може да се стигне и до трайна инвалидност. Лечението задължително се извършва от лекар-специалист, а при тежко протичане на заболяването се налага и болнично лечение.
За да се предпазим от трихинелоза, домашните прасета трябва да се отглеждат в хигиенични постройки, недостъпни за гризачи, и в никакъв случай да не се хранят със сурови кланнични отпадъци или с трупове на диви месоядни животни. Месото заразено с трихинелоза на външен вид не се различава от здравото месо и затова при клане на прасе в домашни условия, същото трябва да се изследва от ветеринарен лекар. Особенно внимателни трябва да бъдем към месото от диви прасета и глигани, защото трихинелозата в природата е най- разпространена сред тях. Всички частни стопани и ловци трябва да знаят, че строго се забранява продаването и подаряването на месо от домашни и диви прасета, ако същото не е преминало през ветеринарен контрол
Топлинната обработка и консервирането на трихинелозното месо не могат да ни предпазят от заболяване. При такава обработка трихинелите загиват , но остават отделените от тях токсични /отровни/ вещества, а именно те са причина за тежкото протичане на заболяването.