Лекари от Пловдив започват подписка срещу приемането на промените в Закона за националната система за спешните повиквания, които да позволяват викането на линейки чрез SMS-и. Депутатите приеха на първо четене предложената промяна за спешни случаи да може да се изпраща SMS на телефон 112.
В извънредни ситуации краткото текстово съобщение може да се окаже единствен начин за хора с увреждания да потърсят Спешна помощ. Медиците обаче са на мнение, че ако не се изработи специална система, SMS-ите ще увеличат значително фалшивите сигнали.
"Представете си, че някой ще се заиграе, както се е случвало при нас – 4000 обаждания от един-единствен човек за 48 часа. Ако пусне 4000 SMS-a, какво ще се случи?", пита д-р Иван Стойнов, директор на Спешна помощ – Пловдив.
Комуникацията чрез текстови съобщения ще доведе до пълен хаос в координацията, категорични са спешните медици, информира БНТ.
Според Вили Батакчиева, фелдшер, ако подаването на спешен сигнал става през SMS-си, които са само със 160 знакови символа, е невъзможно да се приемат оплакванията на пациента, трите му имена, местонахожденията, особено ако е в населено място, което не е в града.
Идеята за изпращане на SMS-и до телефон 112 всъщност е базирана на европейска директива. Спешните лекари обаче твърдят, че дори на Запад тя не е тествана навсякъде. А там, където е въведена, има пробен период, а не се обвързва веднага със закон.