-
09 октомври 2012 08:05
- 935
- 0
Как Спешната ни помощ може да стане още по-спешна, по-ефективна и да стига до повече хора?
Депутатът от КБ Захари Георгиев беше гост в студиото на "Денят започва" на БНТ. Той е вносител на важна поправка в Закона за националната система за спешно повикване, според която на телефон 112 ще може да се подават сигнали и чрез SMS. Тази поправка беше приета на първо четене на 3 октомври. Лекари обаче се противопоставят горещо на идеята.
112 е единен европейски номер за спешни повиквания и касае не само медицинската спешна помощ, но и други институции, които охраняват гражданите - техния живот, имущество и здраве, каза Георгиев. Той посочи, че в България има над 200 000 души с увреждания на слуха и говора и те не могат да ползват единния европейски номер. Сегашното положение дискриминира тези хора, каза още той. По думите му, това е основната причина да се хармонизира нашето законодателство с европейското. Освен това има европейска директива от 2009 г., която вменява държавите да гарантират правото на хората с увреждания да могат да ползват услугите на 112.
Според д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в Спешната медицинска помощ, въпросната поправка е излишна, тъй като през изтеклите години от Спешна помощ са се отзовали на нуждата на стотици хора с увреждания. Тя посочи, че тези хора не са сами - имат близки, имат съседи, медицински асистенти, и допълни, че тези хора са били винаги обслужвани навреме и никога до този момент не са получавани оплаквания от тях, че са били по някакъв начин дискриминирани.
Един болен, преживял инсулт, един човек под стрес не може в рамките на 160 знака да опише имената си, адреса си и как да бъде намерен, както и оплакванията си. По това съобщение също така няма как да се прецени степанта на спешност, подчерта тя и беше категорична, че за лекарите е изключително важна обратната връзка. Тя изказа и опасенията си от недобросъвестни граждани, които биха си позволили да си прават "телефонни шеги" и да разкарват екипите на Спешна помощ напразно, докато в същото време на друго място някой истински нуждаещ се може да остане без помощ.
Това крие и опасност за нашите екипи, тъй като ние не знаем къде отиваме и на какво ще попаднем, а не сме въоръжени.
Георгиев обясни, че SMS комуникацията не означава, че ще има еднократно подадено текстове съобщение. Тя е опосредствана от центрове, от където ще се търсят допълнително информация за случаите, допълни той. Медиците се притесняват неоснователно. Освен това нашият закон предвижда много строги санкции за злоупотреби и при подаване на фалшиви сигнали до спешни номера, успокои депутатът от "Коалиция за България".
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Нинова се връща в политиката с новата си партия "Непокорна България"
21 декември 202409:46
Асен Генов (журналист): Необходимо е да има кабинет, но тази необходимост не е обяснена на никого
21 декември 202410:48
Стефан Джолев разкри: Имаме кадър с изчезналия Николай и кучето му
21 декември 202409:09
На ход са криминалистите: Зловещи новини от издирването на 13-годишния Николай
21 декември 202409:51
Владимир Чуков за нападението в Магдебург: Това е чист терористичен акт
21 декември 202408:25
След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебург
21 декември 202409:32
Моментът на задържането на атентатора от Магдебург
21 декември 202408:24
42-годишен работник на "Мини Марица-изток" загина по време на работа
21 декември 202412:20
Планински спасител за двамата оцелели при трагедията в Пирин: Единият някак се е измъкнал невредим
21 декември 202408:42